Σέλτικ-Ρέιντζερς: Νικητές οι Κέλτες και “αγκαλιά” με το πρωτάθλημα

Με τη νίκη της στο ντέρμπι με τη Ρέιντζερς, η Σέλτικ απέχει έναν βαθμό από το πρωτάθλημα Σκωτίας

Για την 36η αγωνιστική της Scottish premier league, η Σέλτικ επικράτησε εντός έδρας με 2-1 της Ρέιντζερς.

Οι γηπεδούχοι βρίσκονται έναν βαθμό μακριά για να κατακτήσουν και μαθηματικά τον τίτλο. Oι Κέλτες έφτασαν τους 87β, με τους Προτεστάντες να παραμένουν στους 81β.

Η ιστορία του αγώνα γράφτηκε μέσα σε 5 λεπτά. Η Σέλτικ πήρε κεφάλι στο σκορ στο 35ο λεπτό με δράση των Ο’ Ράιλι, ενώ έκανε δύο τα τέρματα της στο 38′ με το αυτογκόλ του Λούντστραμ.

Δύο λεπτά αργότερα, η Ρέιντζερς μείωσε το σκορ με τον Ντέσερς, αλλά στη συνέχεια δεν μπόρεσε να πάρει κάποιο αποτέλεσμα που θα την έβαζε ξανά στην υπόθεση τίτλος.

Ο Λούντστραμ στο 45′ αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα για επικίνδυνο μαρκάρισμά και καταδίκασε την ομάδα του, ώστε να διεκδικήσει κάτι στο δεύτερο μέρος.

Στο 55′ ο Ο’Ράιλι δεν κατάφερε να σκοράρει από το σημείο του πέναλτι για τη Σέλτικ και το 2-1 ήταν το τελικό αποτέλεσμα.