Σέντρα είχαμε στην Τσάμπιονσιπ Αγγλίας

Νίκες για Νόριτς, Μπόρνμουθ και Γουότφορντ στο ντεμπούτο του Ίβιτς, ήττες για Μπρέντφορντ και Φόρεστ.

Στο πλαίσιο της πρώτης αγωνιστικής της Τσάμπιονσιπ, Νόριτς, Μπόρνμουθ και Γουότφορντ, που υποβιβάστηκαν πέρυσι από την Πρέμιερ Λιγκ, ξεκίνησαν με το δεξί τις υποχρεώσεις τους στο πρωτάθλημα της δεύτερης κατηγορίας της Αγγλίας.

Γουότφορντ – Μίντλεσμπορ 1-0

Με το δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στο πρωτάθλημα η ομάδα του Βλάνταν Ίβιτς. Ένα γκολ από τον Κρεγκ Κάθκαρτ στο 11′ ήταν αρκετό, ώστε να κάμψει την αντίσταση της «χτυπημένης» από απουσίες ομάδας του Νιλ Γουόρνοκ.

Μπέρμιγχαμ – Μπρέντφορντ 1-0

Με το αριστερό άρχισε τις δικές της υποχρεώσεις το μεγάλο φαβορί για την άνοδο στην Πρέμιερ Λιγκ. Οι «μέλισσες» ηττήθηκαν από την αξιόμαχη Μπέρμιγχαμ με 1-0 και από το γκολ που πέτυχε ο Ζερεμί Μπελά στο 37′.

Γουίκομ – Ρόδεραμ 0-1

Όλα έδειχναν πως η «νεοφώτιστη» Γουίκομ θα έπαιρνε τον πρώτο της βαθμό στο πρωτάθλημα, ωστόσο με γκολ Μίχαελ Ιιέκου στις καθυστερήσεις του αγώνα, συγκεκριμένα στο 90+2′, η Ρόδεραμ «δραπέτευσε» με το διπλό.

Χάντερσφιλντ – Νόριτς 0-1

Νίκη πανηγύρισε και η Νόριτς με γκολ του Ανταμ Ιντάχ στο 80′ και μπήκε με το δεξί στην προσπάθεια που θα δώσει για την επιστροφή της στα «μεγάλα σαλόνια».

Μπάρνσλεϊ – Λούτον 0-1

Το γκολ που σκόραρε ο Τζέιμς Κόλλινς στο 71′ ήταν αρκετό για να περάσει από την έδρα της Μπάρνσλει η Λούτον.

Πρέστον – Σουόνσι ο-1

Η Πρέστον ήταν καλύτερη από τους «κύκνους», ωστόσο με την μοναδική της τελική στην εστία η Σουόνσι έφυγε με εκτός έδρας νίκη «χρυσάφι», γκολ που σημείωσε ο Μόργκαν Ουάιτ στο 53′.

Μίλγουολ – Στόουκ 0-0

Σε ένα ματς με λιγοστές ευκαιρίες Μίλγουολ και Στόουκ δεν ρίσκαραν και αρκέστηκαν στην «λευκή» ισοπαλία.

Κάρντιφ – Σέφιλντ Γουένσντεϊ 0-2

Ήττα εκτός προγράμματος υπέστη η άλλη ουαλική ομάδα του πρωταθλήματος παρόλο που ήταν λίγο καλύτερη από την αντίπαλο της. Αντίθετα η Σέφιλντ ευτύχησε να προηγηθεί νωρίς στο σκορ με τον Τζος Ουίντα μόλις στο 4′ και λίγο πριν τελειώσει το πρώτο ημίχρονο βρήκε και δεύτερο γκολ στο 44′ με τον Τζόρνταν Ρόουντς.

Μπρίστολ – Κόβεντρι 2-1

Μόλις στο πρώτο λεπτό του ματς ο Τζέιμς Πάτερσον άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, αλλά στο 33′ ο Ματ Γκόντεν ισοφάρισε σε 1-1. Λυτρωτής για την Μπρίστολ Σίτι αποδείχθηκε ο Τόμας Καλάς με το γκολ που σκόραρε στο 82′ του παιχνιδιού και έδωσε το τρίποντο στην ομάδα του.

ΚΠΡ – Νότιγχαμ Φόρεστ 2-0

Με ήττα ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της η ομάδα του Βαγγέλη Μαρινάκη, καθώς γνώρισε την ήττα με 2-0, χωρίς να πραγματοποιήσει ούτε μία τελική στον στόχο. Τα γκολ της ΚΠΡ πέτυχαν στο 54′ ο Ντίκες με πέναλτι και στο 90+4′ ο Τσερ.

Ντέρμπι – Ρέντινγκ 0-2

Η Ρέντινγκ πήρε σπουδαία εκτός έδρας νίκη σε μία δύσκολη έδρα όπως είναι αυτή των «κριαριών» χάρη στα γκολ που πέτυχαν οι Λούκας Ζοάο και Οβί Ετζάρια στο 40′ και 45+1′ αντίστοιχα.

Μπόρνμουθ – Μπλάκμπερν 3-2

Στο καλύτερο ματς της πρώτης αγωνιστικής, η Μπόρνμουθ έκαμψε την αντίσταση των «ρόδων» με 3-2 και ξεκίνησε την νέα της περιπέτεια στο δύσκολο πρωτάθλημα της Τσάμπιονσιπ με το δεξί. Ο Στέισι άνοιξε το σκορ για τα «κεράσια» στο 25′, αλλά ο Τζόνσον στο 42′ ξανα έφερε το ματς στα ίσια. Με την έναρξη του δεύτερου μέρους, η γηπεδούχος προηγήθηκε εκ νέου με 2-1 στο 53′ χάρη στο γκολ του Λέρμα, όμως η Μπλακμπερν απάντησε πάλι με γκολ του Αρμστρονγκ στο 73′! Ωστόσο ο Χρούνεφελντ έδωσε το τρίποντο στην ομάδα του με το γκολ που σκόραρε στο 84′ και στο οποίο οι φιλοξενούμενοι δεν βρήκαν απάντηση.