Serie A: Αγχωτική νίκη για την Γιουβέντους

Η Γιουβέντους νίκησε δύσκολα την Σαμπντόρια.

Η Γιουβέντους με ιδρώτα νίκησε την ουραγό Σαμπντόρια με 4-2 και απέχει τέσσερις βαθμούς από την 6η θέση (Αταλάντα), που δίνει το εισιτήριο για τους προκριματικούς του Europa Conference League.

Η «βέκια σενιόρα» προηγήθηκε  2-0 πριν συμπληρωθεί το ημίωρο με δράστες τους Μπρέμερ και Ραμπιό (11’και 26’) , ωστόσο, οι Γενοβέζοι «απάντησαν» με δύο γκολ σ΄ ένα δίλεπτο κι έφεραν το ματς στα ίσια, στο 31’ με τον Ογκέλο και Ντούριτσιτς στο 32’.

Τελικά ο Ραμπιό, με το δεύτερο προσωπικό του γκολ στο παιχνίδι (64΄) έδωσε ξανά το προβάδισμα στην ομάδα του Μασιμιλιάνο Αλέγκρι, η οποία πέντε λεπτά μετά είχε την ευκαιρία να «κλειδώσει» το «τρίποντο», αλλά ο Ντούσαν Βλάχοβιτς σημάδεψε το δοκάρι με το πέναλτι που εκτέλεσε.

Ό,τι δεν κατάφερε ο Σέρβος στράικερ, το πέτυχε ο 19χρονος Αργεντινός επιθετικός, Ματίας Σούλε, στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων.