Serie A: Άνετα η Γιουβέντους την Τζένοα

Επαγγελματική νίκη της Γιουβέντους επί της Τζένοα και δεύτερη συνεχόμενη στη Serie A

Εύκολο έργο είχε η Γιουβέντους απέναντι στην Τζένοα, με την “Μεγάλη Κυρία” να επικρατεί στο Τορίνο με 2-0, για την 16η αγωνιστική της Serie A.

Η ομάδα του Μασιμιλιάνο Αλέγκρι δεν αντιμετώπισε κανένα απολύτως πρόβλημα κόντρα στην Τζένοα, που παρατάχθηκε με πολλές απουσίες και σκοράροντας ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο έφτασε σε μια άνετη νίκη.

Αυτή ήταν η δεύτερη σερί νίκη για την Γιουβέντους, η οποία έφτασε τους 27 πόντους και ανέβηκε στην 5η θέση, ενώ μείωσε τη διαφορά στους 7 από την τετράδα. Από την άλλη, η Τζένοα έμεινε στους 10 πόντους και βρίσκεται στην 18η θέση και στη ζώνη του υποβιβασμού.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και άνοιξαν το σκορ μόλις στο 9ο λεπτό, με ένα εντυπωσιακό γκολ από τον Κουαδράδο. Ο Κολομβιανός εκτέλεσε απευθείας το κόρνερ που είχε κερδίσει η Γιουβέντους και έστειλε την μπάλα συστημένη στα δίχτυα του Σιρίγκου για το 1-0. Στο 82’ ο Ντιμπάλα με όμορφο διαγώνιο σουτ από αριστερά έγραψε το τελικό 2-0.

Γιουβέντους: Σέζνι, Κιελίνι, Ντε Λιχτ, Κουαδράδο, Πελεγκρίνι (46’ Σάντρο), Μπεντανκούρ, Λοκατέλι, Μπερναρντέσκι (85′ Ραμπιό), Κουλουσέβσκι, Μοράτα (73’ Κεν), Ντιμπάλα (88′ Κάιο Ζόρζε)

Τζένοα: Σιρίγκου, Μπιράσκι, Μπάνι (73’ Φανχόισντεν), Βάσκες, Γκιλιόνε, Τουρέ (59’ Πορτανόβα), Μπεχράμι (59’ Γκαλντάμες), Ερνάνι, Καμπιάσο (85′ Μελεγκόνι), Μπιάνκι (59’ Πάντεβ), Εκουμπάν