Serie A: Άνετα η Μίλαν, “κόλλησε” η Γιουβέντους

Πρώτη απώλεια για τη Γιουβέντους, “4άρα” για τη Μίλαν

Για την 4η αγωνιστική στη Serie A, νίκησε άνετα η Μίλαν, ενώ ισόπαλα έμειναν το Έμπολι-Γιουβέντους και Μπολόνια-Κόμο.

H Mίλαν επικράτησε με 4-0 της Βενέτσια στο Σαν Σίρο. Με 4 γκολ στο πρώτο 45λεπτο διέλυσε την αντίπαλό της και πέτυχε την πρώτη νίκη της στο πρωτάθλημα, μετά το κακό ξεκίνημά της (2 ισοπαλίες- μία ήττα σε 3 ματς).

Πριν συμπληρωθεί το ημίωρο, οι «ροσονέρι» είχαν καθαρίσει τον αγώνα με τα τέρματα των Ερνάντες (2′), Γκάμπια (16′) και τα πέναλτι των Πούλισικ (25′) και Εϊμπραχαμ (29′).

Η ομάδα του Φονσέκα πάει με την καλύτερη δυνατή ψυχολογία στην πρώτη μάχη του νέου Champions League, το βράδυ της ερχόμενης Τρίτης με τη Λίβερπουλ στο ίδιο γήπεδο.

Η Γιουβέντους «κόλλησε» στην έδρα της Έμπολι (0-0) και έχασε δύο πολύτιμους βαθμούς, χάνοντας την ευκαιρία να κάνει το 3Χ3.

H Κόμο έφθασε κοντά στην πρώτη φετινή νίκη της, αλλά τελικά η Μπολόνια κατάφερε στις καθυστερήσεις να πάρει το βαθμό της ισοπαλίας (2-2). Η ομάδα του Σεσκ Φάμπρεγας προηγήθηκε νωρίς με το αυτογκόλ του Κασάλε (7′) και στη συνέχεια συνέχισε να έχει τον έλεγχο του αγώνα. Στο 53ο λεπτό κατάφερε να βρει και δεύτερο γκολ με τον Κουτρόνε, με την Μπολόνια όμως να μειώνει αρχικά με τον Κάστρο (76′) και τελικά ν’ «αρπάζει» το βαθμό της ισοπαλίας στις καθυστερήσεις με τον Ιλινγκ-Τζούνιορ.

Κόμο-Μπολόνια 2-2 (5′ αυτ. Κασάλε, 53′ Κουτρόνε-76′ Κάστρο, 90’+ Ιλινγκ-Τζούνιορ)

Έμπολι-Γιουβέντους 0-0

Μίλαν-Βενέτσια 4-0 (2′ Ερνάντες, 16′ Γκάμπια, 25′ πέν. Πούλισικ, 29′ πέν. Εϊμπραχαμ)