Serie A: Άνετη νίκη της Μίλαν επί της Μόντσα

Με φόρα από την Ευρώπη, η Μίλαν καθάρισε άνετα τη Μόντσα

H Μίλαν επικράτησε με 3-0 της Μόντσα στο «Σαν Σίρο» για την 16η αγωνιστικής στη Serie A.

Με κεκτημένη ταχύτητα από το «διπλό» στο «Σεν Τζέιμς Παρκ» απέναντι στη Νιούκαστλ μεσοβδόμαδα, η ομάδα του Μιλάνου πήρε μία άνετη νίκη. Η ομάδα του Πιόλι ανέβηκε στους 32 βαθμούς, στο -5 από τη δεύτερη Γιουβέντους και στο -6 από την πρωτοπόρο Ίντερ, με τους «Νερατζούρι» να έχουν παιχνίδι λιγότερο.

Οι «Ροσονέρι» φρόντισαν να «καθαρίσουν» από το πρώτο ημίχρονο, διάστημα στο οποίο πέτυχαν τα δύο από τα τέρματά τους. Το σκορ άνοιξε μόλις στο 3ο λεπτό ο Τιγιάνι Ράιντερς, με τον Ζαν-Κάρλο Σίμιτς, που μπήκε αλλαγή στο 24΄ αντί του Τομάζο Πομπέγκα, να διπλασιάζει τέσσερα λεπτά πριν την ανάπαυλα.

Το 2-0 ήταν ήδη ισχυρό εχέγγυο, πόσο μάλλον το 3-0 που σημείωσε ο Νοά Οκαφόρ στο 76΄, βάζοντας τέλος στην αναμετρήση.

Τζένοα-Γιουβέντους 1-1 (48΄ Γκούντμουντσον – 28΄ πεν. Κιέζα)

Λέτσε-Φροζινόνε 2-1 (11΄ Πίκολι, 89΄ Ραμαντάνι – 33΄ πεν. Κάιο Ζόρζε)

Νάπολι-Κάλιαρι 2-1 (69΄ Οσιμέν, 75΄ Κβαρατσχέλια – 72΄ Παβολέτι)

Τορίνο-Έμπολι 1-0 (25΄ Ζαπάτα)

Μίλαν-Μόντσα 3-0 (3΄ Ράιντερς, 41΄ Σίμιτς, 76΄ Οκαφόρ)