Serie A: Άνετη νίκη της Μίλαν

Άνετη επικράτηση για τη Μίλαν που έφυγε νικήτρια από την έδρα της Βενέτσια

Η Μίλαν επικράτησε άνετα με 0-3 της Βενέτσια στη Βενετία, για την 21η αγωνιστική της Serie A.

Η ομάδα του Μιλάνου με τους τρεις βαθμούς ανέβηκε στην κορυφή της βαθμολογίας και συνεχίζει την προσπάθεια της για την κατάκτηση του φετινού τίτλου. Στην πρώτη θέση οι «Ροσονέρι» με 48 βαθμούς, έχουν όμως δύο παιχνίδια περισσότερα από τη δεύτερη συμπολίτισσα Ίντερ. Στη 17η θέση με 16 βαθμούς οι γηπεδούχοι.

Το σκορ άνοιξε μόλις στο 2′ ο Ζλάταν Ιμπραϊμοβιτς έπειτα από ωραία του Λεάο, με τον Σουηδό να σπρώχνει την μπάλα στα δίχτυα σε κενή εστία. Αυτό ήταν το όγδοο τέρμα για τον 40χρονο ηγέτη της Μίλαν, ο οποίος συνεχίζει να είναι ο πρώτος σκόρερ της ομάδας.

Στην επανάληψη η Μίλαν ξεκίνησε ξανά με γκολ από τα αποδυτήρια. Συγκεκριμένα, στο 48ο λεπτό ο Τέο Ερνάντεζ έγινε αποδέκτης της μπάλας, έπειτα από την πάσα του Λεάο, πάτησε περιοχή και με δυνατό σουτ νίκησε τον Ρομέρο για το 0-2.

Δέκα λεπτά αργότερα ο Σβόμποντα σταμάτησε το σουτ του Ερνάντεζ με το χέρι στη μικρή περιοχή κι έτσι ο ρέφερι, αφού πρώτα έδειξε την κόκκινη κάρτα στον αμυντικό της Βενέτσια, στη συνέχεια έδειξε την άσπρη βούλα.  Στο 59′ ο Ερνάντεζ ανέλαβε την εκτέλεση και δεν αστόχησε, διαμορφώνοντας το τελικό 3-0 για την ομάδα του με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα.

Βενέτσια: Ρομέρο, Μαζόσο, Σβομπόντα, Σεσαρόνι, Χαπς, Κουίσανς (60’ Κρινγκόζ), Αμπαντού, Μπούσιο (79’ Φιορντίλινιο), Αραμού (60’ Τζόνσεν), Ανρί (61’ Κιγίν), Ορέκεκε (88’ Μζάρκσον)

Μίλαν: Μενιάν, Φλορέντζι (88’ Στάνγκα), Καλουλού, Γκάμπια, Ερνάντεζ, Τονάλι, Μπακαγιόκο, Ντίας (73’ Μαλντίνι) Σαλεμάκερς (46’ Μεσίας), Λεάο (62’ Ρέμπιτς), Ιμπραΐμοβιτς (73’ Ζιρού)