Serie A: Αντίο στη Μίλαν με γκολ ο Ζιρού, νίκη για Γιουβέντους

Η Μίλαν έμεινε στο 3-3 με την υποβιβασμένη Σαλερνιτάνα, στο αποχαιρετιστήριο παιχνίδι του Ζιρού

Για την 38η αγωνιστική του ιταλικού πρωταθλήματος, η Μίλαν έμεινε στο 3-3 με τη Σαλερνιτάνα, ενώ η Γιουβέντους νίκησε την Μόντσα 2-0.

Οι “ροσονερι” άνοιξαν το σκορ στο 22′ με δράστη τον Λεάο και πέντε λεπτά αργότερα ο Ζιρού έκανε το 2-0. Ο Γάλλος επιθετικός πέτυχε το τελευταίο του γκολ με τους Μιλανέζους, καθώς θα συνεχίσει την καριέρα του στο MLS.

Στο 64′ ο Σίμι μείωσε προσωρινά σε 2-1 για τους φιλοξενούμενους, ενώ ο Καλαμπρια στο 77′ έδωσε εκ νέου το προβάδισμα.

Στο παραπέντε η Σαλερνιτάνα κατάφερε να κλέψει τον βαθμό της ισοπαλίας με τα τέρματα των Σάμπια και Σίμι στο 87′ και το 89′.

Με νίκη ολοκλήρωσε η Γιουβέντους τις φετινές υποχρεώσεις της στη Serie A. Οι κυπελλούχοι Ιταλίας επικράτησαν 2-0 της Μόντσα, ξεπέρασαν την Μπολόνια στη βαθμολογία και περιμένουν πλέον μία απώλεια της Αταλάντα (που έχει να δώσει ακόμη δύο ματς), προκειμένου να τερματίσουν στην τρίτη θέση της κατάταξης.

Ο αγώνας κρίθηκε από γκολ των Κιέζα και Αλεξ Σάντρο (στο αποχαιρετιστήριο παιχνίδι του με τους «μπιανκιονέρι») μέσα σε ένα τρίλεπτο στο α΄ ημίχρονο

Κάλιαρι-Φιορεντίνα 2-3 (64΄ Ντεϊόλα, 85΄ Κίνγκστον – 39΄ Μποναβεντούρα, 89΄ Γκονζάλες, 90+12΄πεν. Αρτούρ Μέλο)

Τζένοα-Μπολόνια 2-0 (13΄ Μαλινόφσκι, 59΄ Βιτίνια)

Γιουβέντους-Μόντσα 2-0 (26΄ Κιέζα, 28΄ Αλεξ Σάντρο)

Μίλαν-Σαλερνιτάνα 3-3 (22′ Λεάο, 27′ Ζιρού, 77′ Καλάμπρια – 64′,89′ Σίμι, 87′ Σάμπια)