Serie A: Από 3-0… 3-3 η Γιουβέντους, σώθηκε η Βερόνα

Μέσα σε 8 λεπτά η Γιουβέντους έκανε επικό comeback και πήρε την ισοπαλία στη Μπολόνια, στη Serie A και του χρόνου η Βερόνα

Επική επιστροφή από 3-0… σε 3-3 (που ήταν και το τελικό σκορ) έφτασε η Γιουβέντους στο «Ρενάτο Νταλ΄Αρα» απέναντι στη Μπολόνια, στο ντέρμπι της 3ης θέσης, με το οποίο έπεσε η «αυλαία» της 37ης αγωνιστικής της Serie A.

Μία… στροφή πριν από το φινάλε της σεζόν η ομάδα του Τιάγκο Μότα φάνηκε να «κλειδώνει» την 3η θέση στο πρωτάθλημα παίρνοντας προβάδισμα τριών τερμάτων στο 53΄ με το δεύτερο προσωπικό γκολ του Καλαφιόρι (είχε ανοίξει το σκορ στο 2΄, ενώ στο 11′ ο Κάστρο έκανε το 2-0).

Κι ενώ όλα έδειχναν ότι οι «ροσομπλού» θα έφταναν σε μία εμφατική νίκη απέναντι στην κάτοχο του Coppa Italia, οι «μπιανκονέρι» μέσα σε 8 λεπτά (από το 76′ έως το 84′) πέτυχαν τρία γκολ κι έφτασαν στην ισοφάριση (3-3). Πλέον, η ομάδα που θα τερματίσει πίσω από τις Ίντερ και Μίλαν θα γίνει γνωστή μετά τα αποτελέσματα της 38ης και τελευταίας αγωνιστικής.
ς

Την παραμονή της στη Serie A εξασφάλισε η Βερόνα, μία αγωνιστική πριν από το φινάλε της τρέχουσας περιόδου. Η ομάδα του Μάρκο Μπαρόνι επικράτησε με 1-2 της υποβιβασμένης Σαλερνιτάνα, οπότε με το «τρίποντο» αυτό οι φιλοξενούμενοι ανέβηκαν στους 37 βαθμούς, τέσσερις πάνω από την 18η Εμπολι που έχει 33β.

Ο Κώστας Μανωλάς πέρασε αλλαγή στο 72ο λεπτό αντί του Φάτσιο, για λογαριασμό των γηπεδούχων, ενώ ο έτερος Έλληνας της ομάδας του Σαλέρνο, Τριαντάφυλλος Πασαλίδης, έμεινε στον πάγκο σε όλη τη διάρκεια του αγώνα.

Φιορεντίνα-Νάπολι 2-2 (40΄ Μπιράγκι, 42΄ Ενζολά – 8΄ Ραχμάνι, 57΄ Κβαρατσκέλια)

Λέτσε-Αταλάντα 0-2 (48΄ Ντε Κετελάρε, 53΄ Σκαμάκα)

Τορίνο-Μίλαν 3-1 (26΄ Ζαπάτα, 40΄ Ίλιτς, 46΄ Ροντρίγκες – 55΄ πεν. Μπενάσερ)

Σασουόλο-Κάλιαρι 0-2 (71΄ Πράτι, 90+1΄πεν. Λαπαντούλα)

Μόντσα-Φροζινόνε 0-1 (9΄ Τσεντίρα)

Ουντινέζε-Έμπολι 1-1 (90+14΄πεν. Σάμαρτζιτς – 90΄πεν. Νιανγκ)

Ίντερ-Λάτσιο 1-1 (87′ Ντάμφρις – 32′ Καμάντα)

Ρόμα-Τζένοα 1-0 (79′ Λουκάκου)

Σαλερνιτάνα-Βερόνα 1-2 (90′ Ματζόρε – 22΄ Σουσλόφ, 45’+3 Φολορούνσο)

Μπολόνια-Γιουβέντους 3-3 (2′,53′ Καλαφιόρι, 11′ Κάστρο – 76′ Κιέζα, 83′ Μίλικ, 84′ Γιλντίζ)