Serie A: Διασυρμός για την Νάπολι από την Μίλαν

Παραμένει σε τροχιά CL η Ρόμα, τεσσάρα για την Νάπολι από την Μίλαν.

Για την 28η αγωνιστική του Ιταλικού πρωταθλήματος, η Νάπολι ηττήθηκε με 4-0 από την Μίλαν πριν τις μεταξύ τους μάχες στο Champions League. Τον… χορό των τερμάτων άνοιξε στο 17′ ο Λεάο (βρήκε δίχτυα και στο 59′), για να ακολουθήσουν τα γκολ των Ντίαθ (25′) και Σαλεμάκερς (, 67′).

Το τρίποντο ανέβασε την Μίλαν στην τρίτη θέση της βαθμολογίας μια νίκη που της χαρίζει ένα «εισιτήριο» για το νέο Champions League.

Η Ρόμα νίκησε 3-0 την Σαμπντόρια και παραμένει δυναμικά στη διεκδίκηση μιας θέσης στο Champions League της νέας σεζόν.

Από την άλλη πλευρά η ομάδα της Γένοβας δύσκολα θ’ αποφύγει τον υποβιβασμό. Αξίζει να σημειωθεί πως οι φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα παίκτες από το 52 λεπτό λόγω αποβολής του Μουρίγιο. Στο μεταξύ, η Λάτσιο δεν είχε ιδιαίτερα προβλήματα στη Μόντσα κόντρα στην τοπική ομάδα, νίκησε με 2-0 και εδραιώθηκε στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας, που είναι και ο μεγάλος φετινός της στόχος.

Την ίδια ώρα Σπέτσια και Σαλερνιτάνα μοιράστηκαν τους βαθμούς (1-1) και παρέμειναν εκτός ζώνης υποβιβασμού. Νωρίτερα, η Μπολόνια έφθασε άνετα στην -εντός έδρας- νίκη επί της Ουντινέζε με 3-0, ξεπερνώντας την στη βαθμολογία.