Serie A: Διέσυρε με “5άρα” τη Γιουβέντους η Νάπολι

Εμφατική νίκη της Νάπολι επί της Γιουβέντους και ετοιμάζεται για τίτλο

Η Νάπολι επιβλήθηκε με 5-1 της Γιουβέντους στο «Ντιέγκο Αρμάντο Μαραντόνα», για την αυλαία της 18ης αγωνιστικής στη Serie A.

Οι γηπεδούχοι, με μεγάλους πρωταγωνιστές τον Κβαρατσκέλια (ένα γκολ, δύο ασίστ) και τον Οσιμέν (2 γκολ) έκανε πάρτι τίτλου στο γήπεδο. Πλέον είναι στο +10 από τις Μίλαν (με ματς λιγότερο) και Γιουβέντους.

Οι “μπιανκονέρι” μετρούσαν 8 σερί νίκες, αλλά σήμερα δέχτηκαν την συντριβή και απομακρύνθηκαν από την κορυφή με 10β. Επίσης, δέχθηκαν πέντε γκολ σε αγώνα πρωταθλήματος για πρώτη φορά ύστερα από 30 χρόνια και συγκεκριμένα από τον Μάιο του 1993!

Πριν συμπληρωθούν 40 λεπτά αγώνα οι «παρτενοπέι» είχαν ήδη προβάδισμα δύο τερμάτων με σκόρερ τους Οσιμέν (14′) και Κβαρατσκέλια (39′), με τη «Γιούβε» να έχει ως μοναδική απάντηση το δοκάρι του Ντι Μαρία στο 21′. Ο Αργεντινός ήταν εκείνος που μείωσε για τη Γιουβέντους στο 42′ κι έδωσε ξανά ενδιαφέρον στο παιχνίδι.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ωστόσο, το γήπεδο… κατηφόρισε, με τη Νάπολι να επιβάλλει το ρυθμό της και να σημειώνει άλλα τρία γκολ με τους Ραχμάνι (55′), Οσιμέν (65′) και Ελμάς (72′).

Νάπολι-Γιουβέντους 5-1 (14΄, 65΄ Οσιμέν, 39΄ Κβαρατσκέλια, 55΄ Ραχμάνι, 72΄ Ελμάς – 42΄ Ντι Μαρία)