Serie A: Διπλό και ξανά στην κορυφή η Μίλαν

Η Μίλαν κέρδισε μέσα στο «Ντιέγκο Αρμάντο Μαραντόνα» τη Νάπολι και ανέβηκε στην κορυφή.

Για την 28η αγωνιστική της Serie A, η Μίλαν πήρε το διπλό με 0-1 κόντρα στη Νάπολι στο «Ντιέγκο Αρμάντο Μαραντόνα», με σκόρερ τον Ζιρού και ανέβηκε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα της Σέριε Α’.

Οι “Ροσονέρι” μπήκαν κάπως διστακτικά στην αναμέτρηση και η Νάπολι είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων χωρίς ωστόσο να έχει απειλήσει τον Μενιάν. Στο 21′ το σουτ του Όσιμεν έφυγε αρκετά έξω από την εστία, ενώ η ομάδα του Πιόλι από την πλευρά της είχε μόνο την προσπάθεια του Λεάο που σταμάτησε εύκολα ο Οσπίνα.

Η Μίλαν στο δεύτερο μέρος ήθελε να βρει μια καλή στιγμή για να πάρει το παιχνίδι και την βρήκε στο 49ο λεπτό με τον Ζιρού. Ο Καλάμπρια έκανε το σουτ, ο Γάλλος έβαλε το πόδι του και άλλαξε την πορεία της μπάλας που αναπαύτηκε στα δίχτυα του Οσπίνα.

Η Νάπολι έψαξε άμεσα την ισοφάριση, αλλά το σουτ του Όσιμεν δύο λεπτά αργότερα έφυγε άουτ.

Ο Οσπίνα κράτησε τη Νάπολι ζωντανή σε δύο περιπτώσεις. Αρχικά, στο σουτ του Μπενασέρ που έδιωξε σε κόρνερ στο 55ο λεπτό και μετά την εκτέλεση κόρνερ στο τελείωμα του Τομόρι που την απέκρουσε.

Η επόμενη καλή στιγμή άργησε να έρθει και είχε πρωταγωνιστή τον Βίκτορ Όσιμεν. Στο 86ο λεπτό ο Νιγηριανός βγήκε απέναντι από τον Μενιάν, όμως νικήθηκε από τον Γάλλο και στη συνέχεια της φάσης, η Μίλαν έχασε μοναδική ευκαιρία να κλειδώσει το ματς με τον Τεό Ερνάντες. Ο αριστερός μπακ της Μίλαν εξαπέλυσε έναν κεραυνό που ανάγκασε τον Οσπίνα να δείξει τα αντανακλαστικά του.

Σκόρερ: 49′ Ζιρού

Κάρτες: 24′ Κουλιμπαλί, 37′ Ραχμάνι, 77′ Όσιμεν, 92′ Ουνάς – 39′ Ζιρού, 77′ Ερνάντες, 83′ Μενιάν, 93′ Φλορέντζι

Νάπολι (Σπαλέτι): Οσπίνα, Ντι Λορέντσο, Ραχμάνι, Κουλιμπαλί, Ρούι, Ρουίθ (76′ Μέρτενς), Λομπότκα (82′ Λοθάνο), Πολιτάνο (67′ Ουνάς), Ζιελίνσκι (82′ Ανγκισά), Ινσίνιε (67′ Ελμάς), Όσιμεν

Μίλαν (Πιόλι): Μενιάν, Καλάμπρια (80′ Φλορέντσι), Τομόρι, Καλουλού, Ερναντέζ, Μπενασέρ, Τονάλι, Μεσίας (80′ Σαλεμάκερς), Κεσιέ, Λεάο (89′ Ιμπραΐμοβιτς), Ζιρού (68′ Ρέμπιτς