Serie A: Διπλό στη Φλωρεντία για τη Μίλαν

Πέρασε από τη Φλωρεντία η Μίλαν με σούπερ Λεάο.

Για την 30η αγωνιστική της Serie A, η Μίλαν επικράτησε με 1-2 της Φιορεντίνα στο Αρτέμιο Φράνκι.

Οι “Ροσονέρι” με τη νίκη τους έφτασαν τους 65 βαθμούς και έφυγαν στο +6 από την τρίτη θέση και τη Γιουβέντους. Η Φιορεντίνα παρέμεινε στην 10η θέση με 43 βαθμούς στο -3 από την 7η Λάτσιο και το Κόνφερενς Λιγκ.

Όσον αφορά την αναμέτρηση, η Μίλαν είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων με τον Τερατσιάνο να λέει όχι σε κεφαλιά του Τσικουέζε στο 17′, σε τετ α τετ του Ζιρού στο 44′ και του Λεάο στο 45+1′ και να κρατάει το μηδέν στην λήξη του πρώτου μέρους.

Με την έναρξη του δευτέρου, οι φιλοξενούμενοι ευτύχησαν να προηγηθούν στο 47ο λεπτό με την συνεργασία του Λεάο με τον Λόφτους Τσικ και τον Άγγλο να βάζει σε θέση οδηγού την Μίλαν. Η Φιορεντίνα βρήκε απάντηση με τον Ντάνκαν στο 50′ άλλα τρία λεπτά αργότερα ο Λεάο έκανε το 1-2.

Η Μίλαν βρήκε και τρίτο τέρμα με τον Πούλισικ αλλά αυτό ακυρώθηκε ως οφσάιντ και έτσι έμεινε το τελικό αποτέλεσμα.

Νάπολι-Αταλάντα 0-3 (26΄ Μίραντσουκ, 45΄ Σκαμάκα, 88΄ Κουπμάινερς)

Τζένοα-Φροζινόνε 1-1 (30΄πεν. Γκούντμουντσον – 36΄ Ρεϊνιέρ)

Τορίνο-Μόντσα 1-0 (69΄πεν. Σανάμπρια)

Λάτσιο-Γιουβέντους 1-0 (90+3΄ Μάρουσιτς)

Φιορεντίνα-Μίλαν 1-2 (50΄ Ντάνκαν – 47΄ Λόφτους-Τσικ, 53΄ Λεάο)