Serie A: Διπλό στη Νάπολι για τη Λάτσιο

Με τη νίκη από το «Ντιέγκο Μαραντόνα» έφυγε η Λάτσιο

Η Λάτσιο επικράτησε με 1-2 της Νάπολι στο «Ντιέγκο Μαραντόνα», για την 3η αγωνιστική της Serie A.

Το εκπληκτικό γκολ του Λουίς Αλμπέρτο με «τακουνάκι» στο 30΄ έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του Μαουρίτσιο Σάρι, αλλά η απάντηση των πρωταθλητών ήταν άμεση, καθώς δύο λεπτά αργότερα ο Ζιελίνσκι ισοφάρισε σε 1-1.

Αν και οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι, η Λάτσιο ήταν αυτή που βρήκε δεύτερο γκολ στο 52΄ με τον Καμάντα, ενώ στη συνέχεια το VAR… σταμάτησε τους πανηγυρισμούς των φιλοξενούμενων σε δύο περιπτώσεις, με τα γκολ των Τζακάνι και Γκεντουζί να ακυρώνονται για οφσάιντ.

Η Νάπολι προσπάθησε ως το τέλος, αλλά δεν βρήκε λύση και γνώρισε την πρώτη της ήττα στο φετινό πρωτάθλημα, μένοντας στο -3 από την πρωτοπόρο και «απόλυτη» Μίλαν.

Μόλις μία ημέρα μετά την ολοκλήρωση της μεταγραφής του από τον ΟΦΗ, ο Χρήστος Μανδάς ήταν στην αποστολή της Λάτσιο. Επίσης, ντεμπούτο έκανε και ο Γκεντουζί, ο οποίος μπήκε ως αλλαγή στη θέση του Καμάντα.

Σασουόλο-Βερόνα 3-1 (11΄ Πιναμόντι, 63΄, 73΄πεν. Μπεράρντι – 56΄ Νγκονζέ)

Ρόμα-Μίλαν 1-2 (90+2΄ Σπινατσόλα – 9΄πεν. Ζιρού, 48΄ Λεάο)

Μπολόνια-Κάλιαρι 2-1 (59΄ Τσιρκτσέε, 89΄ Φαμπιάν – 22΄ Λουβούμπο)

Ουντινέζε-Φροζινόνε 0-0

Αταλάντα-Μόντσα 3-0 (35΄ Εντερσον, 42΄, 62΄ Σκαμάκα)

Νάπολι-Λάτσιο 1-2 (32΄ Ζιελίνσκι – 30΄ Λουίς Αλμπέρτο, 52΄ Καμάντα)