Serie A: Έδωσε τη νίκη στη Μίλαν ο Οκαφόρ

Σπουδαίο διπλό για τη Μίλαν κόντρα στη Λάτσιο που έμεινε με 8 παίκτες.

Για την 27η αγωνιστική του Ιταλικού πρωταθλήματος, η Μίλαν πήρε τη νίκη με 0-1 επί της Λάτσιο στο  «Ολίμπικο».

Η Λάτσιο μπήκε δυναμικά, καθώς πλησίασε στο γκολ στο 8’ με τον Βεσίνο, όμως η Μιλαν απάντησε με τον Πούλισικ.

Στη συνέχεια οι «ροσονέρι» απέκτησαν αριθμητικό πλεονέκτημα, λόγω της αποβολής του Πελεγκρίνι, καθώς έσπρωξε τον Πούλισικ στο 57’ και είδε δεύτερη κίτρινη. Η Λάτσιο έφτασε πολύ κοντά στο να πάρει έναν πολύτιμο βαθμό, αλλά δεν τα κατάφερε στο ματς παρότι είχε βρεθεί με 10 παίκτες.

Όσο περνούσαν τα λεπτά, ο ρυθμός έπεσε, αλλά η χρυσή» αλλαγή για τη Μίλαν, αποδείχθηκε ο Νοά Οκαφόρ, ο οποίος στο 71’ του αγώνα με την Λάτσιο, πήρε τη θέση του Αντλί και στο 88΄ πέτυχε το γκολ της νίκης των «ροσονέρι», με το οποίο η ομάδα του έφυγε με τους τρεις βαθμούς, κλειδώνοντας επί της ουσίας τη συμμετοχή της στην πρώτη τριάδα της βαθμολογίας.

Στις καθυστερήσεις η Λάτσιο έμεινε με 8 παίκτες, καθώς αποβλήθηκαν οι Μάρουσιτς και Γκεντουζί.

Με αυτή τη νίκη, η ομάδα του Στέφανο Πιόλι βρίσκεται στη 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα με 56 βαθμούς και κυνηγά τη Γιουβέντους.

Λάτσιο-Μίλαν 0-1 (88΄ Οκαφόρ)