Serie A: Έκλεισε τη σεζόν με νίκη η Ίντερ

H Ίντερ επικράτησε της Τορίνο και πλέον ετοιμάζεται για τον τελικό με τη Μάντσεστερ Σίτι

Για την 38η αγωνιστική της Serie A, η Ίντερ νίκησε με 0-1 της Τορίνο εκτός έδρας.

Οι «νερατζούρι» έφτασαν τους 72 βαθμούς και ανέβηκαν στην 2η θέση, έχοντας ένα ματς περισσότερο από την Λάτσιο που έχει 71β .

Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε ο Μαρσέλο Μπρόζοβιτς στο 37ο λεπτό, μετά από συνεργασία με τον Λουκάκου. Οι φιλοξενούμενοι άγγιξαν το 0-2 στο 80ο λεπτό, αλλά το σουτ του Τζέκο σταμάτησε στο δεξί δοκάρι της αντίπαλης εστίας.

Παρά το γεγονός ότι η ομάδα του Σιμόνε Ιντσάγκι παρατάχθηκε με αρκετές αλλαγές, πήρε τη νίκη και έδειξε έτοιμη για το μεγάλο παιχνίδι του τελικού του Champions League κόντρα στη Μάντσεστερ Σίτι.

Σκόρερ: 37′ Μπρόζοβιτς

Σασουόλο-Φιορεντίνα 1-3 (70΄ πέν. Μπεράρντι – 47΄ Καμπράλ, 79΄ Σαπονάρα, 83΄ Νίκο Γκονζάλες)

Τορίνο-Ίντερ 0-1 (37΄ Μπρόζοβιτς)

Κρεμονέζε-Σαλερνιτάνα 22:00

Έμπολι-Λάτσιο 22:00