Serie A: Επέστρεψε στις νίκες η Μίλαν

Με πέναλτι του Τεό Ερναντέζ, η Μίλαν πήρε τη νίκη επί της Φιορεντίνα

Η Μίλαν νίκησε 1-0 τη Φιορεντίνα στο «Σαν Σίρο», για τη 13η αγωνιστική της Serie A

Με το σημερινό τρίποντο επέστρεψε στις νίκες η ομάδα του Πιόλι, μετά την «αυτοκτονία» της προηγούμενης αγωνιστικής με τη Λέτσε (προηγήθηκε 2-0 και ισοφαρίστηκε στο β΄ μέρος), χάρη στο τέρμα του Τεό Ερναντέζ, ο οποίος ευστόχησε από το σημείο του πέναλτι στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους.

Επίσης, ο Φραντσέσκο Καμάρντα έγραψε ιστορία, καθώς έγινε ο νεότερος παίκτης που αγωνίζεται στη Serie A. Πραγματοποιώντας το ντεμπούτο του με τη Μίλαν, ο νεαρός ποδοσφαιριστής σε ηλικία 15 χρονών και 26 ημερών, έσπασε το ρεκόρ του Γουίσντομ Άμεϊ.

Οι “ροσονέρι” πλησίασαν στο -3 τη δεύτερη Γιουβέντους και στο -5 την πρωτοπόρο Ίντερ, οι οποίες «συγκρούονται» την Κυριακή (26/11) στο Τορίνο.

Αταλάντα- Νάπολι 1-2

Η Νάπολι πήρε σπουδαία νίκη επί της Αταλάντα με 1-2, με τους Ναπολιτανους να παίζουν καταπληκτικά. Οι πρωταθλητές είχαν την κατοχή και πίεζαν προηγήθηκαν με γκολ του Ραχμάνι αλλά ακυρώθηκε από το VAR. Ο Κβίτσα Κβαρατσχέλια στο 44′ άνοιξε το σκορ.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι ανέλαβαν τον έλεγχο της μεσαίας γραμμής, δημιούργησαν ευκαιρίες και στο 53′ ο Λουκμάν ισοφάρισε το σκορ. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, όμως, οι «παρτενοπέι» έγιναν πιο επιθετικοί και κατάφεραν με τον Ελμάς να κάνουν το 2-1 στο 79′.

Σαλερνιτάνα- Λάτσιο 2-1

Νωρίτερα, με ηγέτη τον Κύπριο διεθνή μέσο, Γρηγόρη Κάστανο, η -ουραγός της βαθμολογίας- Σαλερνιτάνα έριξε στο καναβάτσο τη Λάτσιο στο Σαλέρνο και πήρε τη μεγάλη νίκη, και μάλιστα με ανατροπή, με 2-1.

Η ομάδα της Ρώμης προηγήθηκε στο 43′ με πέναλτι του Ιμόμπιλε, αλλά στην επανάληψη οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν και κατάφεραν να ισοφαρίσουν με τον Κάστανο (55′) και να στείλουν ξανά την μπάλα στα δίχτυα των «λατσιάλι» με τον Καντρέβα στο 66ο λεπτό.

Με την ήττα αυτή η Λάτσιο απομακρύνθηκε ακόμη περισσότερο από το γκρουπ των πρωτοπόρων της βαθμολογίας.

Σαλερνιτάνα-Λάτσιο 2-1 (55′ Κάστανος, 66′ Καντρέβα-43′ πεν. Ιμόμπιλε)

Αταλάντα-Νάπολι 1-2 (53′ Λουκμάν-44′ Κβαρατσχέλια, 79′ Ελμάς)

Μίλαν-Φιορεντίνα 1-0 (45΄+2 πεν. Ερναντές)