Serie A: Επέστρεψε στις νίκες η Σασουόλο

Βαθμολογική ανάσα πήρε η Σασουόλο νικώντας την Φιορεντίνα.

Για τη 19η αγωνιστική του Ιταλικού πρωταθλήματος, η Σασουόλο επέστρεψε στις νίκες καθώς νίκησε με 1-0 την Φιορεντίνα για τους «βιόλα» η ήττα αυτή στέρησε την ευκαιρία να «πιάσουν» έστω και προσωρινά τη Μίλαν στην τρίτη θέση.

Το μοναδικό τέρμα της συνάντησης σημείωσε ο Πιναμόντι στο 9΄, ενώ στο 65΄ ο Μποναβεντούρα αστόχησε στο πέναλτι που εκτέλεσε με αποτέλεσμα η Φιορεντίνα να χάσει την ευκαιρία να ισοφαρίσει και να φύγει έστω με τον ένα βαθμό της ισοπαλίας από το στάδιο «Μαπέι». Δύο λεπτά αργότερα ο Μαρτίνες βρήκε δίχτυα, αλλά οι πανηγυρισμοί των «βιόλα» κόπασαν γρήγορα, μετά την εξέταση του VAR.

Πλέον η Σασουόλο ανέβηκε στη 14η θέση του βαθμολογικού πίνακα και τους 19 βαθμούς, στο +5 από τη ζώνη του υποβιβασμού. Η Φιορεντίνα παραμένει  στην 4η θέση και τους 33 βαθμούς.