Serie A: “Έσωσε” το τρίποντο στις καθυστερήσεις η Λάτσιο

Νίκη και 7η θέση για τη Λάτσιο.

Για την 10η αγωνιστική της Serie A , η Λάτσιο επικράτησε της Φιορεντίνα με 1-0 στο “Ολυμπιακό Στάδιο της Ρώμης” σε ένα ματς που δεν είχε ιδιαίτερο θέαμα όμως είχε buzzer beater από τον Τσίρο Ιμόμπιλε.

Στο 13ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι βρήκαν δίχτυα με τον Μπελτράν αλλά το γκολ ακυρώθηκε καθώς υπήρχε παράβαση στην αρχή της φάσης. Μέχρι το τέλος το ημιχρόνου το σκορ δεν “ξεκόλλησε” από το μηδέν και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια χωρίς να αλλάξει το σκορ.

Στην επανάληψη, αμφότεροι οι δύο σύλλογοι προσπάθησαν να βρουν το τέρμα που θα τους έδινε τη νίκη, ωστόσο αυτό δεν συνέβη μέχρι το τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν ο Μιλένκοβιτς έκανε χέρι μέσα στην περιοχή, με αποτέλεσμα να δοθεί πέναλτι για τους “λατσιάλι”. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Τσίρο Ιμόμπιλε που ευστόχησε χαρίζοντας το τρίποντο στην ομάδα του.

Τζένοα-Σαλερνιτάνα 1-0 (35΄ Γκούντμουντσον)

Σασουόλο-Μπολόνια 1-1 (44′ Μπολόκα-3′ Ζίρκζε)

Λέτσε-Τορίνο 0-1 (41΄ Μπουοντζιόρνο)

Γιουβέντους-Βερόνα 1-0 (90+6΄ Καμπιάζο)

Κάλιαρι-Φροζινόνε 4-3 (72′ Οριστιάνο, 76′ Μακούνμπου, 90’+, 90’+ Παβολέτι-23′, 37′ Σούλε, 49′ Μπρεσιανίνι)

Μόντσα-Ουντινέζε 1-1 (27′ Κολπάνι-67′ Λούκα)

Ίντερ-Ρόμα 1-0 (81΄ Τιράμ)

Νάπολι-Μίλαν 2-2 (22΄,31΄ Ζιρού – 50΄ Πολιτάνο, 63΄ Ρασπαντόρι)

Έμπολι-Αταλάντα 0-3 (5΄, 51΄ Σκαμάκα, 29΄ Κουπμάινερς)

Λάτσιο-Φιορεντίνα 1-0 (90΄+5 πεν. Ιμόμπιλε)