Serie A: Γκέλα στη Μπολόνια για τη Μίλαν

Ισοπαλία μεταξύ της Μπολόνια και της Μίλαν.

Για την 30η αγωνιστική της Serie A, η Μίλαν έμεινε ισόπαλη με 1-1 στο Ρενάτο Νταλ’ Αρα κόντρα στη Μπολόνια.

Αυτή η ισοπαλία κράτησε τους “Ροσονέρι” στην 4η θέση με 53 βαθμούς και η Μπολόνια παρέμεινε στην 8η θέση με 44 πόντους. Επίσης, ήταν η δεύτερη σερί ισοπαλία για τους πρωταθλητές Ιταλίας, μετά το 0-0 με την Έμπολι, που έμειναν με μόλις μία νίκη στα έξι τελευταία ματς που έδωσαν (1-3-2).

Ο Στέφανο Πιόλι παρέταξε την ομάδα με δέκα αλλαγές, δείχνοντας που εστιάζουν οι Μιλανέζοι στο υπόλοιπο της σεζόν και κοιτάζοντας τον αγώνα για τη ρεβάνς του Champions League με τη Νάπολι.

Ο αγώνας ήταν ισορροπημένος με την Μπολόνια να στέκεται τυχερή και να παίρνει το προβάδισμα στο 1ο λεπτό με τον Σανσόνε με την Μίλαν να ισοφαρίσει με τον Πομπέγκα στο 41ο λεπτό. Στην συνέχεια, η Μίλαν προσπάθησε να βρει το γκολ χωρίς ωστόσο να έχει την σπουδαία ευκαιρία.

Αποτέλεσμα δεν ικανοποίησε επί της ουσίας καμία από τις δύο ομάδες, τους «ροσομπλού» γιατί έχασαν έδαφος στη μάχη για ένα ευρωπαϊκό «εισιτήριο» και για τους «ροσονέρι» που κινδυνεύουν να βρεθούν ακόμη και στην 5η θέση.

Σκόρερς: 1′ Σανσόνε – 41′ Πομπέγκα

Κρεμονέζε-Έμπολι 1-0 (4΄ Ντέζερς)

Σπέτσια-Λάτσιο 0-3 (36΄πεν. Ιμόμπιλε, 53΄ Φελίπε Άντερσον, 90΄+1 Μάρκος Αντόνιο)

Μπολόνια-Μίλαν 1-1 (1΄ Σανσόνε – 40΄ Πομπέγκα)