Serie A: Γκέλα στη Σαρδηνία για τη Νάπολι

Η Νάπολι έχασε βαθμούς κόντρα στην Κάλιαρι και την ευκαιρία να βρεθεί στην κορυφή.

Για την 26η αγωνιστική της Serie A, η Νάπολι παρέμεινε στο 1-1 με την Κάλιαρι στη Σαρδηνία και σπατάλησε την ευκαιρία της να βρεθεί στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα μαζί με τη Μίλαν.

Οι γηπεδούχοι φάνηκαν ότι ήθελαν πολύ το παιχνίδι και ήταν ανώτεροι από τη Νάπολι σε όλη την διάρκεια του παιχνιδιού.

Η Κάλιαρι πήρε κεφάλι στο σκορ με τον Περέιρο στο 58ο λεπτό. Ο Ουρουγουανός βρέθηκε εκτός περιοχής και εξαπέλυσε έναν κεραυνό που νίκησε τον Οσπίνα.

Η Νάπολι παρόλο που δεν απειλητική βρήκες το τέρμα της ισοφάρισης με τον πρώτο της σκόρερ, την κεφαλιά του Νιγηριανού Όσιμεν στο 87ο λεπτό μετά την σέντρα του Ρούι και έσωσε τουλάχιστον τον βαθμό.

Η ισοπαλία αυτή έδωσε την ευκαιρία στην Κάλιαρι να πιάσει στην 17η θέση τη Βενέτσια στους 22 βαθμούς, ενώ η ομάδα του Σπαλέτι έμεινε στην τρίτη θέση με 54 βαθμούς.

Σκόρερ: 58′ Περέιρο – 87′ Όσιμεν

Κάρτες: 35′ Ζοάο Πέδρο – 42′ Μάλκουιτ, 64′ Κουλιμπαλί

Κάλιαρι: Κράνιο, Γκολντανίγκα, Λοβάτο, Αλτάρε, Μπελανόβα, Μπαζέλι (82′ Τζάπα),, Γκράσι (75′ Μαρίν), Ντεϊόλα, Νταλμπέρτ (95′ Λυκογιάννης), Περέιρο (83′ Παβολέτι), Πέδρο

Νάπολι: Οσπίνα, Ραχμάνι, Κουλιμπαλί, Ζεσούς (67′ Φαμπιάν), Ντι Λορέντσο (27′ Μαλκουίτ (83′ Τζανόλι), Ντέμε (67′ Όσιμεν), Ζιελίνσκι, Ρούι, Έλμας, Μέρτενς, Πετάνια (67′ Ουνάς)