Serie A: Γκέλες για Γιουβέντους και Νάπολι, συνεχίζει ακάθεκτη η Αταλάντα

Ισοπαλίες για Γιουβέντους και Νάπολι, ενώ η Ατάλαντα πέτυχε την 5η σερί νίκη της

Για την 25η αγωνιστική της Serie A, η Αταλάντα συνεχίζει το νικηφόρο σερί, ενώ ισοπαλίες πήραν η Νάπολι και η Γιουβέντους.

Την πέμπτη σερί νίκη της στο πρωτάθλημα πέτυχε απόψε (17/02) στο Μπέργκαμο η Αταλάντα με 3-0 επί της Σασουόλο, διατηρήθηκε στην 4η θέση της βαθμολογίας και δείχνει αποφασισμένη, για να βρεθεί την επόμενη σεζόν στους ομίλους του Champions League. Το σκορ άνοιξε ο Πάσαλιτς στο 22′ και στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους οι φιλοξενούμενοι έχασαν πέναλτι με τον Πιναμόντι.

Στο δεύτερο μέρος η Αταλάντα πέτυχε το 2-0 πριν τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα με τον Κουπμάινερς και κάπου εκεί το ματς ουσιαστικά τελείωσε. Το «κερασάκι στην τούρτα» έβαλε στο 75΄ ο Ολλανδός αμυντικός, Μίτσελ Μπάκερ, ένα λεπτό μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο.

Νωρίτερα, δύο φορές προηγήθηκε στο «Μπεντεγκόντι» η Βερόνα, αλλά η Γιουβέντους «απάντησε» ισάριθμες, με το 2-2 να είναι το τελικό αποτέλεσμα. Η ισοπαλία δεν ικανοποίησε καμία από τις δύο ομάδες, καθώς η “Μεγάλη Κυρία” έχασε και άλλο έδαφος από την κορυφή και την Ίντερ και διατηρεί λιγοστές ελπίδες για την κατάκτηση του τίτλου. ενώ η Βερόνα παραμένει στην επικίνδυνη ζώνη του υποβιβασμού.

Ο Σιρίλ Ενζονζέ “έσωσε” τη Νάπολι σκοράροντας στο 90ό λεπτό, για το τελικό 1-1 με την Τζένοα στο “Ντιέγκο Μαραντόνα”. Οι Γενοβέζοι είχαν ανοίξει το σκορ με τον Φρέντρουπ στο 47′. Πλέον οι γηπεδούχοι κοιτάζουν το σημαντικό ματς για το Champions League κόντρα στη Μπαρτσελόνα.

Τορίνο-Λέτσε 2-0 (50΄ Μπελανόβα, 81΄ Ζαπάτα)

Ίντερ-Σαλερνιτάνα 4-0 (17΄ Τιράμ, 19΄ Μαρτίνες, 40΄ Ντάμφρις, 90΄+1 Αρναούτοβιτς)

Νάπολι-Τζένοα 1-1 (90΄ Ενζονζέ – 47΄ Φρέντρουπ)

Βερόνα-Γιουβέντους 2-2 (11΄ Φορολούνσο, 53΄ Νοσλίν – 28΄ πεν. Βλάχοβιτς, 56΄ Ραμπιό)

Αταλάντα-Σασουόλο 3-0 (22΄ Πάσαλιτς, 58΄ Κουπμάινερς, 75΄ Μπάκερ)