Serie A: Η πρωταθλήτρια Ίντερ δεν έφυγε με την νικη από την Βερόνα

Στο Europa League η Λάτσιο, αποχαιρέτησε τα σαλόνια η Φροζινόνε.

Για την 38η αγωνιστική του Ιταλικού πρωταθλήματος , η ‘Εμπολι εκμεταλλεύτηκε την ήττα της Φροζινόνε νίκησε  την Ρόμα με 2-1 και παρέμεινε στα σαλόνια της Serie A, σε αντίθεση με την Φροζινόνε που θα είναι από την νέα χρονιά στα αλώνια της Serie B.

Η Εμπολι με τα γκολ των Κανσελιέρι στο 13 και  Νιάνγκ στο 90+3΄ παρέμεινε στην Serie A. Για τους Ρωμαίους γκολ πέτυχε ο Αουάρ στο 45’. Η Ουντινέζε έριξε την Φροζινόνε στην Serie B νικώντας την με 1-0 με δράστη τον Ντέιβις στο 76’.

Η αδιάφορη Ίντερ έμεινε στο ισόπαλο 2-2 με την Βερόνα. Ο Αρναούτοβιτς άνοιξε το σκορ για την Ίντερ στο 10’. Οι γηπεδούχοι με τους Νοσλίν (16′) και Σούσλοφ (37′) έκαναν την προσωρινή ανατροπή . Ο Αρναούτοβιτς  στο 45’+1’ισοφάρισε σε 2-2 το σκορ παρέμεινε μέχρι το τέλος.

Η Λάτσιο  έμεινε στο 1-1 με την Σασουόλο και είναι στο Europa League. Οι Ρωμαίοι προηγήθηκαν στο 60΄με τον Ζακάνι, όμως ο Βίτι ισοφάρισε έξι λεπτά αργότερα για το τελικό αποτέλεσμα.

Η Αταλάντα διέλυσε την Τορίνο με 3-0 Τα γκολ των Σκαμάκα και Λούκμαν (πρωταγωνιστής στον προ ημερών τελικό, με το χατ-τρικ που σημείωσε κόντρα στη Λεβερκούζεν) απλοποίησαν τα πράγματα για την Αταλάντα, ενώ στο 70′ ο Πάσαλιτς διαμόρφωσε το τελικό 3-0.

Η Νάπολι έμεινε στο 0-0 με τη Λέτσε στο Stadio Diego Maradona.