Serie A: Η Σασουόλο διέλυσε την Μίλαν

Με 2-5(!) η Σασουόλο θριάμβευσε απέναντι στη Μίλαν μέσα στο Σαν Σίρο και την ανάγκασε σε ακόμα μία ήττα.

Για την 20η αγωνιστική της Serie A, η Μίλαν ηττήθηκε με 2-5 από τη Σασουόλο στο Σαν Σίρο και συνεχίζει το ντεφορμάρισμα των τελευταίων δύο μηνών.

Οι “Ροσονέρι” μετά από αυτό το κάζο, έπεσαν στην 4η θέση με 38 βαθμούς, ενώ οι “Νεροβέρντι” ανέβηκαν στην 16η με 20.

Η Μίλαν ξεκίνησε δυναμικά την αναμέτρηση και είχε ακυρωθέν τέρμα με τον Ολιβιέ Ζιρού στο 8ο λεπτό, η συνέχεια ωστόσο δεν ήταν αντίστοιχη, καθώς ο Ντεφρέλ άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους στο 19′ και ο Φρατέζι δύο λεπτά αργότερα έκανε το 0-2.

Η Μίλαν απάντησε προσωρινά με το γκολ του Ζιρού στο 24′ αλλά ο Μπεράρντι στο 30ο λεπτό έκλεισε το σκορ του ημιχρόνου.

Η ομάδα του Πιόλι τα είχε χαμένα στο γήπεδο και με την έναρξη του δευτέρου μέρους ο Καλάμπρια υπέπεσε σε πέναλτι που εκτέλεσε εύστοχα ο  Λάουρέντε.

Στο 55ο λεπτό, ο Ρέμπιτς σκόραρε από θέση οφσάιντ και ορθώς ακυρώθηκε το τέρμα. Στο 79′ η Σασουόλο έκανε το 1-5 με τον Ματέους Ενρίκε και στο 82′ ο Ορίγκι υπέγραψε το τελικό 2-5.

Σκόρερς: 24′ Ζιρού, 82′ Ορίγκι – 19′ Ντεφρέλ, 21′ Φρατέζι, 30′ Μπεράρντι, 47′ Λάουρέντε, 79′ Ματέους Ενρίκε