Serie A: Ήττα από την Μόντσα για τη Γιουβέντους

Η Γιουβέντους ηττήθηκε από την Μόντσα.

Στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής του Ιταλικού πρωταθλήματος, η Γιουβέντους υπέστη ταπεινωτική ήττα 0-1 από την ουραγό Μόντσα, θεωρητικά προσφερόταν για να σταματήσει τον… κατήφορό της η Γιουβέντους, που προερχόταν από τέσσερα ματς χωρίς νίκη (δύο ισοπαλίες στο πρωτάθλημα, δύο ήττες στο Champions League).

Αντ΄αυτού, η «σινιόρα βέκια» γνώρισε την ήττα και απομακρύνθηκε ακόμη περισσότερο από τις πρώτες θέσεις της Serie A και η θέση του Μασιμιλιάνο Αλέγκρι καθίσταται πλέον εξαιρετικά επισφαλής.

Ο χαρακτηρισμός «ταπεινωτική» δεν αναφέρεται τόσο στην ήττα από μία σαφώς υποδεέστερη ομάδα, όσο στην κάκιστη εικόνα που παρουσίασε η Γιουβέντους, η οποία απείλησε ελάχιστα και είδε τον Ανχελ Ντι Μαρία να αποβάλλεται στο 40΄ για μία αψυχολόγητη αγκωνιά στο στήθος αντιπάλου, σε μία στιγμή που η μπάλα παιζόταν στο κέντρο του γηπέδου.

Η Μόντσα πήρε θάρρος, ήταν καλύτερη στο β΄ ημίχρονο και έφτασε στη παρθενική νίκη της στη μεγάλη κατηγορία με γκολ του Δανού Γκίτκιαερ στο 74΄.

Στα άλλα μεσημεριανά ματς της Serie A, η Λάτσιο με δύο γκολ του Τσίρο Ιμόμπιλε πέρασε δια… περιπάτου από την έδρα της Κρεμονέζε (4-0), ενώ η Φιορεντίνα επανήλθε στις επιτυχίες, νικώντας 2-0 τη Βερόνα στο «Αρτέμιο Φράνκι» με γκολ των Ικονέ και Γκονζάλες, ενώ έχασε και πέναλτι με τον Μπιράγκι.