Serie A: Ήττα ΣΟΚ της Νάπολι από τη Φιορεντίνα

Η Νάπολι ηττήθηκε από τη Φιορεντίνα στο Ντιέγκο Μαράντονα και έχασε την ευκαιρία να ανέβει στην κορυφή.

Για την 32η αγωνιστική της Σέριε Α’, η Νάπολι έχασε με 2-3 από τη Φιορεντίνα και έμεινε πίσω στην υπόθεση τίτλος.

Μεγάλο διπλό πήρε η Φιορεντίνα στο Ντιέγκο Μαραντόνα, καθώς νίκησε με 2-3 τη Νάπολι και την απομάκρυνε από την κορυφή. Ο Γκονζάλες άνοιξε το σκορ για τους “Βιόλα” στο 29ο λεπτό με τη Νάπολι να ισοφαρίζει με τον Μέρτενς στο 58′ (1-1). Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν εκ νέου με τον Ικονέ στο 66′ και έκαναν στο 1-3 στο 72′ με τον Καμπράλ. Για το τελικό 2-3 μείωσε ο Οσιμέν στο 84ο λεπτό.

Στο Μαπέι Στέιντιουμ, η Σασουόλο με δύο γκολ του Τραορέ στο 24′ και το 61′ νίκησε με 2-1 την Αταλάντα που μείωσε με τον Μουριέλ στο 93′.

Στην Βενέτσια, η τοπική ομάδα ηττήθηκε με 1-2 από την Ουντινέζε και παρέμεινε στην ζώνη του υποβιβασμού. Ο Ντεολοφεου στο 35ο λεπτό με εκτέλεση πέναλτι έβαλε μπροστά την ομάδα του Ούντινε, ο Χένρι στο 86′ έφερε το παιχνίδι στα ίσια αλλά ο Μπεκάο στο 94′ έδωσε το διπλό στους φιλοξενούμενους.

Έμπολι-Σπέτσια 0-0

Ίντερ-Βερόνα 2-0 (2΄ Μπαρέλα, 30΄ Τζέκο)

Κάλιαρι-Γιουβέντους 1-2 (10΄ Ζοάο Πέδρο – 45΄ Ντε Λιχτ, 75΄ Βλάοβιτς)

Τζένοα-Λάτσιο 1-4 (68΄ αυτ. Γκαμπαρόν – 31΄ Μάρουσιτς, 45+1΄, 63΄, 76΄ Ιμόμπιλε)

Νάπολι-Φιορεντίνα 2-3 (58΄ Μέρτενς, 84΄ Οσιμέν – 29΄ Γκονζάλες, 66΄ Ικονέ, 72΄ Καμπράλ)

Σασουόλο-Αταλάντα 2-1 (24΄, 61΄ Τραορέ – 90΄+4 Μουριέλ)

Βενέτσια-Ουντινέζε 1-2 (86΄ Ανρί – 35΄ πεν. Ντεουλοφέου, 90΄+4 Μπεκάο)

Ρόμα-Σαλερνιτάνα 19:00

Τορίνο-Μίλαν 21:45