Serie A: Καθάρισε από το πρώτο μέρος η Ίντερ

Με δύο τέρματα στο πρώτο ημίχρονο η Ίντερ νίκησε τη Βερόνα και παρέμεινε στο κυνήγι της πρώτης θέσης

Για την 32η αγωνιστική της Serie A, σημαντική νίκη πήρε η Ίντερ, ενώ νωρίτερα ισόπαλες αναδείχθηκαν Έμπολι και Σπέτσια.

Η Ίντερ επικράτησε άνετα με 2-0 της Βερόνα στο Τζουζέπε Μεάτσα. Τα τέρματα των “νερατζούρι” σημειώθηκαν στο πρώτο μέρος και συγκεκριμένα στο 22΄ ο Μπαρέλα και στο 30ο λεπτό ο Τζέκο. Με τους τρεις βαθμούς η ομάδα του Σιμόνε Ιντζάγκι ανέβηκε στη 2η θέση με 66β (έχοντας παιχνίδι λιγότερο), ισοβαθμώντας με τη Νάπολι και στο -1 από την πρώτη Μίλαν.

Ισόπαλες χωρίς τέρματα (0-0) αναδείχθηκαν Έμπολι και Σπέτσια στο στάδιο Κάρλο Καστελάνι. Οι δύο ομάδες μοιράστηκαν τον βαθμό της ισοπαλίας και έδειξαν ικανοποιημένες, καθώς κρατήθηκαν μακριά από τις θέσεις του υποβιβασμού. Βασικός και αναντικατάστατος στο κέντρο της άμυνας των φιλοξενούμενων ήταν ο Δημήτρης Νικολάου.

Έμπολι-Σπέτσια 0-0

Ίντερ-Βερόνα 2-0 (22′ Μπαρέλα, 30′ Τζέκο)

Κάλιαρι-Γιουβέντους 21:45