Serie A: Κόλλησε στην ισοπαλία η Ίντερ με την Τζένοα

Στοπ έβαλε στην Ίντερ η Τζένοα, πλησιάζει την Ευρώπη η Λάτσιο.

Για την 18η αγωνιστική του Ιταλικού πρωταθλήματος, η Ίντερ τράκαραν πάνω στην πολύ καλά οργανωμένη αμυντική γραμμή της Τζένοα και έμειναν στο 1-1.  Η Λάτσιο επικράτησε με 3-1 επί της Φροζινόνε. Νάπολι και Μόντσα έμειναν στην λευκή ισοπαλία  0-0. Η Φιορεντίνα πήρε το τρίποντο νικώντας την Τορίνο με 1-0.

Φιορεντίνα-Τορίνο 1-0

Η Φιορεντίνα στο «Artemio Franchi» νίκησε δύσκολα την Τορίνο. Οι βιόλα  βρήκαν το γκολ που έψαχναν στο 83′ με μία κεφαλιά… δυναμίτη του Λούκα Ρανιέρι, ο οποίος έβαλε τέλος στο αήττητο σερί 4 αγώνων της «γκρανάτα» κι οδήγησε την ομάδα του στην τετράδα κι εντός των θέσεων που οδηγούν στο επόμενο Champions League.

Νάπολι-Μόντσα 0-0

Η Νάπολι πέταξε βαθμούς «Diego Maradona» απέναντι στη Μόντσα κι έχασε κι άλλο έδαφος για τα ευρωπαϊκά εισιτήρια.

Τζένοα-Ίντερ 1-1

Η Τζένοα σταμάτησε το σερί των 4 νικών της Ίντερ οι «νερατζούρι» χωρίς τον τραυματία Λαουτάρο Μαρτίνες βρήκαν πρώτοι δίχτυα με το γκολ του Αρναούτοβιτς στο 42′. Όμως οι γηπεδούχοι στο 7’ των καθυστερήσεων έφεραν το ματς στα ίσια  με τον Ντράγκουσιν και κράτησε το βαθμό της ισοπαλίας ως το φινάλε, μένοντας πολύ μακριά απ’ την επικίνδυνη ζώνη.

Λάτσιο-Φροζινόνε 3-1

Η Λάτσιο βρέθηκε να κυνηγάει στο σκορ τη Φροζινόνε καθώς  στο 57’ ο Σούλε άνοιξε το σκορ. Ωστόσο, η ομάδα του Σάρι, έδειξε σφυγμό και έκανε την ανατροπή με τα τέρματα των Καστελάνος (70′) και Ίσακσον (72′) και «σφράγισε» τη νίκη της στο 84′ με τον Πάτρικ, ανεβαίνοντας στις θέσεις που οδηγούν στην Ευρώπη.