Serie A: Με το δεξί Γιουβέντους και Νάπολι

Ντεμπούτο με ασίστ και γκολ για Ντι Μαρία στη νίκη της Γιουβέντους, 5άρα με ανατροπή η Νάπολι

Για την 1η αγωνιστική της Serie A, η Γιουβέντους και η Νάπολι ξεκίνησαν με το δεξί τις υποχρεώσεις τους.

Στο Τορίνο η Γιουβέντους επικράτησε άνετα της Σασουόλο με 3-0. Ντεμπούτο με ασίστ και γκολ για τον Ντι Μαρία που άνοιξε το σκορ στο 26′, ενώ τα άλλα δύο τέρματα πέτυχε ο Βλάχοβιτς (πεν. 43′, 51′). Βασικός ήταν για τη Σασουόλο ο Γιώργος Κυριακόπουλος, ο οποίος αντικαταστάθηκε στο 59΄ από τον Πιναμόντι.

Η Νάπολι συνέτριψε με 2-5 εκτός έδρας τη Βερόνα. Οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο 28΄ από γκολ του Λαζάνια. Ο Κβαρατσκέλια ισοφάρισε γρήγορα (37΄) και στις καθυστερήσεις του α΄ μέρους ο Οσιμέν έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του Λουτσιάνο Σπαλέτι, όμως σχεδόν με την επανέναρξη του αγώνα (48΄) ο Χένρι ισοφάρισε σε 2-2. Από κει και μετά, η Νάπολι κυριάρχησε απόλυτα, πέτυχε τρία γκολ με τους Ζιελίνσκι (55΄), Λομπότκα (65΄) και Πολιτάνο (79΄), ενώ είδε άλλο ένα του Ουνάς να ακυρώνεται από το VAR. Εφιαλτικό ντεμπούτο στη φετινή σεζόν έκανε ο Παναγιώτης Ρέτσος, ο οποίος πέρασε ως αλλαγή στο 59΄ αντί του Αμιόνε.

Τα αποτελέσματα:

Μίλαν-Ουντινέζε 4-2 (11΄πεν. Ερναντέζ, 15΄, 68΄ Ρέμπιτς, 46΄ Ντίας – 2΄ Μπεκάο, 45΄+ Μασίνα)

Σαμπντόρια-Αταλάντα 0-2 (26΄ Τολόι, 90+5΄ Λούκμαν)

Λέτσε-Ίντερ 1-2 (48΄ Σισέι – 2΄ Λουκάκου, 90+5΄ Ντάμφρις)

Μόντσα-Τορίνο 1-2 (90+4΄ Μότα – 43΄ Μίραντσουκ, 66΄ Σανάμπρια)

Φιορεντίνα-Κρεμονέζε 3-2 (16΄ Μποναβεντούρα, 34΄ Γιόβιτς, 90+5΄αυτ. Ράντου – 19΄ Οκερέκε, 68΄ Μπιανκέτι)

Λάτσιο-Μπολόνια 2-1 (68΄αυτ. Ντε Σιλβέστρι, 79΄ Ιμόμπιλε – 38΄πεν. Αρανούτοβιτς)

Σαλερνιτάνα-Ρόμα 0-1 (33΄ Κριστάντε)

Σπέτσια-Έμπολι 1-0  (36΄ Ενζόλα)

Βερόνα-Νάπολι 2-5 (28΄ Λαζάνια, 48΄ Χένρι – 37΄ Κβαρατσκέλια, 45+΄ Οσιμέν, 55΄ Ζιελίνσκι, 65΄ Λομπότκα, 79΄ Πολιτάνο)

Γιουβέντους-Σασουόλο 3-0 (Ντι Μαρία 26′, Βλάχοβιτς πεν. 43′, 51′)