Serie A: Μέταλλο πρωταθλήτριας έδειξε η Ίντερ κόντρα στην Ρόμα

Η Ίντερ πήρε την νίκη από την Ρόμα παρόλο που ήταν άτυχη με τις δυο αναγκαστικές αλλαγές.

Για την 8η αγωνιστική του Ιταλικού πρωταθλήματος, η Ίντερ στο «Ολίμπικο» νίκησε με 0-1 την Ρόμα.  Η Ίντερ μπήκε αρκετά δυναμικά έχοντας στο 13’ δοκάρι από την προσπάθεια του Μκιταριάν  απαντώντας σ’ εκείνο του Ζόμερ με τη λάθος εκτίμηση της μπάλας δυο λεπτά νωρίτερα.

Στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι έχασαν δυο πολύτιμα γρανάζια, τους Τσαλχάνογλου και Ατσέρμπι στο 12’ και στο 26’ αντίστοιχα λόγω τραυματισμού.

Οι οπαδοί των «τζιαλορόσι» μετά το 16’ μπήκαν στο γήπεδο και προκάλεσαν χαμό, έχοντας κάνει τη διαμαρτυρία τους για την κατάσταση στο σύλλογο, με την Ίντερ να καλείται ν’ αντιμετωπίσει απρόοπτα και δυσκολίες.

Η Ίντερ έδειχνε ότι ήθελε να φύγει από την πρωτεύουσα με την νίκη και στο 60’ ο Λαουτάρο πέτυχε το γκολ της νίκης. Η Ίντερ ανέβηκε στη 2η θέση με 17 βαθμούς, στο -2 από την πρωτοπόρο Νάπολι.

Νωρίτερα η Κάλιαρι κατάφερε με… ανατροπή στην ανατροπή να νικήσει 3-2 την Τορίνο στη Σαρδηνία και να πετύχει τη δεύτερη νίκη της στη φετινή Serie A, παίρνοντας βαθμολογική «ανάσα». Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 38΄ με τον Βιόλα, ο Σανάμπρια απάντησε άμεσα (41΄) και ο Λίνετι στο 55΄ έδωσε προβάδισμα στην «γκρανάτα». Ομως η ομάδα της Σαρδηνίας «γύρισε» το παιχνίδι μέσα σε ένα πεντάλεπτο, χάρη στο τέρμα του Παλομίνο στο 74΄ και αυτογκόλ του Κόκο στο 78΄, και πανηγύρισε το «τρίποντο».