Serie A: Μοιράστηκε βαθμούς με την Λέτσε η Μίλαν, πρώτη η Γιουβέντους

Στην κορυφή η Γιουβέντους, στην ισοπαλία κόλλησε η Μίλαν

Για την 12η αγωνιστική του Ιταλικού πρωταθλήματος η Μίλαν κόλλησε στο ισόπαλο 2-2 με την μαχητική Λέτσε. Η Γιουβέντους νίκησε την Κάλιαρι 2-1.

Η Μίλαν αν και προηγήθηκε στην έδρα της Λέτσε με 2-0 στο πρώτο μέρος, δεν κατάφερε να πάρει την νικη και αρκέστηκε να μοιραστεί τους βαθμούς με την Λέτσε. Η ομάδα του Στέφανο Πιόλι πέρασε μπροστά στο σκορ με τα γκολ των Ζιρού (28′) και Ράιντερς (35′), αλλά στην επανάληψη πίστεψε ότι έχει την νικη σίγουρη και αυτό το πλήρωσε.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν μέσα σε τέσσερα λεπτά (66′ Σανσόνε και Μπάντα 70′) και στο 4’ των καθυστερήσεων λίγο έλειψε να ρίξουν νοκ άουτ τους «ροσονέρι» με το γκολ του Πίκολι, που τελικά δεν μέτρησε μετά από παρέμβαση του VAR.

Η Γιουβέντους επικράτησε της Κάλιαρι με 2-1 και πάτησε στην κορυφή της Serie A τα γκολ της «μεγάλης κυρίας» τα σημείωσαν οι Μπρέμερ 60’ και Ρουγκάνι 70’. Για την Κάλιαρι σκόρερ ήταν ο Ντοσένα στο 75’.