Serie A: Νίκες για Μίλαν και Ίντερ

Μίλαν και Ίντερ ξεκίνησαν με νίκη στην πρεμιέρα της Serie A.

Για την πρώτη αγωνιστική της Serie A, η Μίλαν νίκησε με 4-2 την Ουντινέζε, η Ίντερ απέδρασε με 1-2 από το Λέτσε, η Αταλάντα επικράτησε με 0-2 της Σαμπντόρια και η Τορίνο με 1-2 της Μόνσα.

Στο Σαν Σίρο, η πρωταθλήτρια Μίλαν δυσκολεύτηκε απέναντι στην Ουντινέζε και με ανατροπή πήρε την νίκη. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν μόλις στο 2ο λεπτό με τον Μπεκάο. Η απάντηση της Μίλαν ήταν άμεση και αρχικά με την εκτέλεση πέναλτι του Ερνάντες στο 11′ και το τελείωμα του Ρέμπιτς στο 15′ έκαναν το 2-1. Η Ουντινέζε ισοφάρισε στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Μεσίνα. Ωστόσο, η Μίλαν με τον Ντίας στο 48′ και τον Ρέμπιτς στο 68′ κλείδωσε το τρίποντο.

Η Ίντερ πήρε την νίκη στο τέλος με 1-2 κόντρα στην μαχητική Λέτσε. Ο Λουκάκου στο 2ο λεπτό έβαλε σε θέση οδηγού τους Νερατζούρι αλλά ο Κεσέι στο 48′ έφερε το παιχνίδι στα ίσια. Ο Ντένζελ Ντάμφρις στο 94′ με τέρμα μπάζερ – μπίτερ έδωσε την νίκη στην ομάδα του.

Με τέρμα του Τολόι στο 26′ και του Λούκμαν στο 94′ η Αταλάντα υπέταξε το εμπόδιο της Σαμπντόρια.

Η Τορίνο νίκησε με 2-1 την νεοφώτιστη Μόνσα, ο Μίραντσουκ στο 43′ και ο Σανάμπρια στο 66′ έκανε το 0-2. Η Μόνζα το μόνο που κατόρθωσε ήταν να μειώσει με τον Ντάνι Μότα στο 94′.