Serie A: Νίκη “ανάσα” της Ουντινέζε μέσα στο Ολίμπικο

Η Ουντινέζε έφυγε με το διπλό από την έδρα της Λάτσιο και έκανε σημαντικό βήμα για την παραμονή

Η Ουντινέζε νίκησε με 1-2 τη Λάτσιο στο Ολίμπικο, για την 28η αγωνιστική της Serie A.

Oι φιλοξενούμενοι έκαναν ακόμα ένα μεγάλο διπλό, μετά από αυτό επί της Γιουβέντους και έκαναν σημαντικό βήμα για την παραμονή, ξεφεύγοντας απ’ την «ουρά» της βαθμολογίας.

Από την άλλη η Λάτσιο γνώρισε την 3η σερί ήττα της στη Serie A (4η μαζί με την ήττα απ’ την Μπάγερν Μονάχου στους «16» του Champions League) και έμεινε μακριά από τις θέσεις που οδηγούν στην Ευρώπη.

Μετά από ένα κακό ποιοτικά πρώτο ημίχρονο, το ματς πήρε… φωτιά στην εκκίνηση του δευτέρου 45λέπτου. Η Ουντινέζε προηγήθηκε με το γκολ του Λούκα στο 47′, όμως οι «λατσιάλι» απάντησαν άμεσα, ισοφαρίζοντας στο 49′ με το αυτογκόλ του Τζιανέτι.

Οι φιλοξενούμενοι δεν πτοήθηκαν και στο 51′ έφτασαν και σε δεύτερο γκολ με τον Ζαράγκα, ενώ στη συνέχεια έχασαν σημαντικές ευκαιρίες για να σημειώσουν και τρίτο γκολ και να καθαρίσουν τη νίκη τους.

Στο 90’+5′ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη ο Πέρες της Ουντινέζε, όμως δεν της… κόστισε αγωνιστικά στο λιγοστό χρόνο που απέμενε.

Νάπολι-Τορίνο 1-1 (61΄ Κβαρατσκέλια – 65΄ Σανάμπρια)

Κάλιαρι-Σαλερνιτάνα 4-2 (12′ Λαπαντούλα, 40′ Γκαετάνο, 51′, 76′ Σομουρόντοφ-56′ Κάστανος, 58′ Ματζιόρε)

Σασουόλο-Φροζινόνε 1-0 (58′ Θόρστβεντ)

Μπολόνια-Ίντερ 0-1 (37′ Μπίσεκ)

Τζένοα-Μόντσα 2-3 (53΄ Γκούντμουντσον, 68΄ Καρβάλιο – 8΄ Πεσίνα, 18΄ Μότα, 80΄ Μαλντίνι)

Λέτσε-Βερόνα 0-1 (17′ Φολορούνσο)

Μίλαν-Έμπολι 1-0 (41′ Πούλισικ)

Γιουβέντους-Αταλάντα 2-2 (66′ Καμπιάσο, 70′ Μίλικ-35′, 75′ Κουπμάινερς)

Φιορεντίνα-Ρόμα 2-2 (18΄ Ρανιέρι, 69΄ Μαντραγκόρα – 58΄ Αουάρ, 90 + 5΄ Γιορέντε)

Λάτσιο-Ουντινέζε 1-2 (49΄ αυτ. Τζιανέτι – 47΄ Λούκα, 51΄ Ζαράγκα)