Serie A: Νίκη… Champions League για τη Γιουβέντους

Λίγο πριν το φινάλε του αγώνα η Γιουβέντους κατάφερε να πάρει τη νίκη επί της Σασουόλο

Η Γιουβέντους επικράτησε με 1-2 και μάλιστα με ανατροπή της Σασουόλο εκτός έδρας, για την 34η αγωνιστική της Serie A.

Οι «μπιανκονέρι» με αυτή τη νίκη δείχνουν να εξασφαλίζουν τη συμμετοχή τους στους ομίλους του Champions League της επόμενης περιόδου.

Τέσσερις… στροφές πριν από το φινάλε της σεζόν, οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν με +8 βαθμούς από την 5η Ρόμα, η οποία είχε ηττηθεί από την Ίντερ και ήλπιζε σε ήττα της “Γιούβε” έτσι ώστε να έχει περισσότερες ελπίδες για να “κλέψει” την 4η προνομιούχο θέση.

Η ομάδα του Μασιμιλιάνο Αλέγκρι, παρόλο που βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 38ο λεπτό με τον Ρασπαντόρι (1-0), κατάφερε στην εκπνοή του πρώτου μέρους να ισοφαρίσει με τον Ντιμπάλα. Το τελικό 1-2 διαμορφώθηκε δύο λεπτά πριν από το 90΄ με τον Κεν να σκοράρει και να δίνει τους τρεις βαθμούς στην ομάδα του.

Τορίνο-Σπέτσια 2-1 (4΄ πεν., 69΄ Λούκιτς – 90+7΄ πεν. Μανάι)

Βενέτσια-Αταλάντα 1-3 (80΄ Τσρνιγκόι – 44΄ Πάσαλιτς, 47΄ Ζαπάτα, 63΄ Μουριέλ)

Ίντερ-Ρόμα 3-1 (30΄ Ντάμφρις, 40΄ Μπρόζοβιτς, 52΄ Μαρτίνες – 85΄ Μχιταριάν)

Βερόνα-Σαμπντόρια 1-1 (78΄ Καπράρι – 44΄ Καπούτο)

Σαλερνιτάνα-Φιορεντίνα 2-1 (9΄ Τζούριτς, 79΄ Μπονατσόλι – 64΄ Σαπονάρα)

Μπολόνια-Ουντινέζε 2-2 (6΄ Χίκεϊ, 59΄ Σανσόνε – 25΄ Ουντότζιε, 46΄ Σαξές)

Έμπολι-Νάπολι 3-2 (80΄ Χέντερσον, 83΄, 88΄ Πιναμόντι – 44΄ Μέρτενς, 53΄ Ινσίνιε)

Τζένοα-Κάλιαρι 1-0 (89΄ Μπαντέλι)

Λάτσιο-Μίλαν 1-2 (4΄ Ιμόμπιλε – 50΄ Ζιρού, 90+2΄ Τονάλι)

Σασουόλο-Γιουβέντους 1-2 (39΄ Ρασπάντορι – 45΄ Ντιμπάλα, 88΄ Κιν)