Serie A: Νίκη για την Γιουβέντους

Λυτρωτές οι Ντανίλο και Κιέζα για την Γιουβέντους, άνετη η Ίντερ.

Για την 3η αγωνιστική του Ιταλικού πρωταθλήματος, η Γιουβέντους νίκησε 2-0 την Έμπολι. Η Ίντερ έκανετο «3 στα 3» στη Serie A, επικρατώντας 4-0 επί της Φιορεντίνα.

Η «Γηραιά Κυρία» προηγήθηκε στο 24΄ με τον Ντανίλο, έχασε αρκετές ευκαιρίες, με αποκορύφωμα το πέναλτι του Βλάχοβιτς που απέκρουσε ο Μπερίσα στο 39΄, πριν «σφραγίσει» το «διπλό» ο Κιέζα στο 82΄.

Η Ίντερ δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στους «βιόλα» καθώς ήταν ανώτερη. Ο Τιράμ άνοιξε το σκορ στο 23΄ και οι γηπεδούχοι «καθάρισαν» το ματς στις αρχές του β΄ ημιχρόνου, με τους Λαουτάρο Μαρτίνες (53΄) και Τσαλχάνογλου με πέναλτι (58΄), ενώ ο Αργεντινός πέτυχε και δεύτερο γκολ στο 73΄ (πέμπτο συνολικά φέτος, σε μόλις τρία ματς), διαμορφώνοντας το τελικό 4-0.

Στο μεταξύ, η Τορίνο κατάφερε να πανηγυρίσει την πρώτη φετινή νίκη της, καθώς με γκολ του Ράντονιτς στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων επικράτησε 1-0 της Τζένοα.