Serie A: Νίκη η Γιουβέντους, γκέλες για Λάτσιο και Νάπολι

Εντός έδρας νίκη για τη Γιουβέντους, έχασαν βαθμούς η Νάπολι και η Λάτσιο

Στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της Serie A, η Γιουβέντους και η Ουντινέζε πήραν τους τρεις βαθμούς, ενώ έχασαν βαθμούς με τα ισόπαλα αποτελέσματα Νάπολι και Λάτσιο.

Η Γιουβέντους επικράτησε με 2-0 της Σπέτσια στο Τορίνο. Ο Βλάχοβιτς άνοιξε το σκορ εναντίον της Ρόμα, παρ΄ όλα αυτά οι «μπιανκονέρι» δεν πήραν τη νίκη (1-1). Ο Σέρβος επιθετικός βρήκε για 4η φορά το δρόμο προς τα δίχτυα σε ισάριθμες αγωνιστικές στη Serie A, ενώ το «τρίποντο» σφράγισε στο ντεμπούτο του ο Αρκάντιους Μίλικ, που πήρε την θέση του Βλάχοβιτς στο 85ο λεπτό. Τραυματίστηκε ο Σέζνι στο 42′ στον αστράγαλο και έγινε αναγκαστική αλλαγή.

Η Νάπολι απέτυχε να επικρατήσει στην έδρα της επί της Λέτσε (1-1). Ο βαθμός απομάκρυνε τους «παρτενοπέι» από την κορυφή και στάθηκαν τυχεροί, καθώς οι φιλοξενούμενοι πριν ισοφαρίσουν έχασαν πέναλτι με τον Κολόμπο. Ο Ελμάς στο 27’ άνοιξε το σκορ κάνοντας το 1-0 για τους Ναπολιτάνους, με τον Κολόμπο να παίρνει την εκδίκηση του για το χαμένο πέναλτι στο 31’ και να κάνει το 1-1.

Η Λάτσιο αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με τη Σαμπντόρια εκτός έδρας, που για 92 λεπτά κρατούσε το «τρίποντο» και την κορυφή, αλλά τελικά το γκολ του Γκαμπιαντίνι στο 90′ έδωσε την ευκαιρία στην Ρόμα να παραμείνει μόνη στο ρετιρέ. Το γκολ του Τσίρο Ιμόμπιλε στο 21ο λεπτό δεν αποδείχθηκε αρκετό για να χαρίσει στους «λατσιάλι» την τρίτη εφετινή τους νίκη.

Έμπολι και Βερόνα συμπλήρωσαν 4 παιχνίδια χωρίς «τρίποντο» μετά το σημερινό μεταξύ τους 1-1, ενώ η Ουντινέζε με το γκολ του Μπέτο στο ξεκίνημα του αγώνα επικράτησε 1-0 της Φιορεντίνα, υποχρεώνοντας τους «βιόλα» στην πρώτη εφετινή τους ήττα.