Serie A: Νίκη της Φιορεντίνα επί της Μίλαν

Η Φιορεντίνα επικράτησε της Μίλαν με 2-1.

Για την 25η αγωνιστική του Ιταλικού ποδοσφαίρου, η Φιορεντίνα κέρδισε με 2-1 την Μίλαν στο “Αρτέμιο Φράνκι”.

Το πρώτο ημίχρονο η Φιορεντίνα είχε τον απόλυτο έλεγχο και ασκούσε έντονη πίεση στην Μίλαν, έχοντας αρκετές ευκαιρίες . Ωστόσο το 0-0 συνόδεψε τις δυο ομάδες στα αποδυτήρια.

Στην επανάληψη η Φιορεντίνα κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Ικονέ από τον Τομόρι. Την εσχάτη των ποινών ανέλαβε εύστοχα ο Γκονζάλες στο 49’, δίνοντας προβάδισμα στους «Βιόλα»  και έβαλε φωτιά στο «Αρτέμιο Φράνκι». Ο  Ζιρού απέτυχε να ισοφαρίσει καθώς ο Τερατσάνο αποσιώπησε τον κίνδυνο. Οι γηπεδούχοι που διατηρούσαν τον έλεγχο δεν άφηναν περιθώρια στους «ροσονέρι».

Ο Γιόβιτς νικήθηκε από τον τερματοφύλακα της Μίλαν, Μενιάν. Στο 87’ο  Σέρβος φορ τελικά έβαλε το ονομά στον πίνακα των σκόρερ γράφοντας το 2-0.

Το μόνο που έκανε το σύνολο του Πιόλι ήταν να μειώσει στις καθυστερήσεις  με δράστη τον Τεό Ερναντές με δυνατό σουτ (2-1).

Η Φιορεντίνα πλέον είναι στην 12η θέση με 31 βαθμούς ενώ η Μίλαν έπεσε στην 4η θέση με 47 βαθμούς.