Serie A: Νίκη της Ρόμα επί της Αταλάντα

Νίκη της Ρόμα επί της Αταλάντα για την 28η αγωνιστική της Serie A.

Πέντε ημέρες πριν από την πρώτη αναμέτρηση των «16» του Europa Conference League με την Φίτεσε, η Ρόμα διεύρυνε σε 7 ματς το αήττητο σερί της στην Serie A, φτάνοντας στην 4η νίκη της με 1-0 επί της Αταλάντα στο «Ολίμπικο».

Ο Ζοζέ Μουρίνιο, λόγω της τιμωρίας του, είδε από την εξέδρα για δεύτερη συνεχόμενη αγωνιστική τον Τάμι Εϊμπραχαμ να χαρίζει το «τρίποντο» στους «Ρωμαίους». Με την Σπέτσια, πριν από μερικές ημέρες το είχε κάνει στο ένατο λεπτό των καθυστερήσεων με πέναλτι, σήμερα στο 32΄ μετά από την ασίστ του Ζανιόλο.

Η Αταλάντα επέστρεψε στα αρνητικά αποτελέσματα ενόψει της πρώτης μάχης των «16» του Europa League με την Λεβερκούζεν (10/03), μετά την άνετη επικράτησή της επί της Σαμπντόρια στο Μπέργκαμο κι έτσι η Ρόμα την «έπιασε» στην 5η θεση και στους 47 βαθμούς (με ματς περισσότερο), αλλά έχει υπέρ της την ισοβαθμία μετά το «διπλό» του πρώτου γύρου με 4-1 και δικαιολογημένα ελπίζει στην έξοδό της στο Champions League.

Στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ντε Ρουν άφησε τους «μπεργκαμάσκι» με 10 παίκτες, λόγω της αποβολής του με δύο κάρτες σε διάστημα ενός λεπτού, ενώ το ίδιο συνέβη και στο 90΄+6΄με τον Μχιταριάν να βλέπει την κόκκινη κάρτα.