Serie A: Νίκησε η Μίλαν τη Ρόμα και πλησίασε την Ίντερ

Η Μίλαν νίκησε τη Ρόμα και μείωσε στο -1 τη διαφορά της από την Ίντερ.

Για την 20η αγωνιστική της Serie A, η Μίλαν ξεπέρασε το εμπόδιο της Ρόμα με 3-1 στο Σαν Σίρο, δίνοντας εκ νέου ενδιαφέρον στην μάχη της κορυφής, καθώς βρίσκονται στο -1 από την Ίντερ.

Μίλαν- Ρόμα 3-1

Στο Σαν Σίρο, η ομάδα του Πιόλι νίκησε με 3-1 τη Ρόμα και μείωσε τη διαφορά της από την πρωτοπόρο Ίντερ στον ένα βαθμό, έχοντας παιχνίδι περισσότερο.

Οι «Ροσονέρι» πέτυχαν το πρώτο τους τέρμα στο 8ο λεπτό με τον Ολιβιέ Ζιρού και διπλασίασαν τα τέρματα τους με τον Μεσσίας στο 17ο λεπτό για να κάνει το 1-2 ο Έιμπραχαμ στο 40′.

Στο 51΄ ο Ντίαζ σημάδεψε το δοκάρι του Πατρίσιο. Στο 74΄ η Ρόμα έμεινε με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Κάρσντορπ και ένα λεπτό αργότερα ο Φλορέντσι σημάδεψε και πάλι το δοκάρι του Πορτογάλου τερματοφύλακα.

Η Μίλαν κλείδωσε τη νίκη με το τέρμα του Λεάο στο 82ο λεπτό (3-1).

Στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού το σκορ θα μπορούσε να ήταν μεγαλύτερο, αν ο Ζλάταν δεν αστοχούσε από την άσπρη βούλα.

Μίλαν (Πιόλι): Μενιάν, Φλορέντσι (78’ Κόντι), Ερναντές, Γκάμπια, Καλουλού, Κρούνιτς (64’ Μπακαγιόκο), Σαλεμάκερς (64’ Λεάο), Τονάλι, Ζιρού (77’ Ιμπραΐμοβιτς), Ντίαθ (88′ Μαλντίνι), Μεσίας.

Ρόμα (Μουρίνιο): Πατρίσιο, Κάρσντορπ, Σμόλινγκ, Βίνια (71’ Κριστάντε), Μαντσίνι, Ιμπάνιεθ, Μχιταριάν, Βερετού (71′ Αφενά Γκιάν), Πελεγκρίνι (71’ Ελ Σααραουί), Τζανιόλο (85′ Τσαρλς Πέρεθ), Έιμπραχαμ (76’ Σομουρόντοβ)

Σασουόλο-Τζένοα 1-1

Στο Μαπέι Στέιντιουμ, Σασουόλο και Τζένοα μοιράστηκαν βαθμούς και εντυπώσεις με το 1-1 να μην αφήνει καμία εκ των δύο ικανοποιημένες. Ο Ντέστρο στο 7′ άνοιξε το σκορ για την Τζένοα και ο Μπεράρντι στο 55′ χάρισε τον βαθμό στους Νεροβέρντι.