Serie A: Νίκησε τη Σασουόλο και κοιτάζει τον τελικό του Conference η Φιορεντίνα

Νικηφόρο πέρασμα της Φιορεντίνα από την έδρα της Σασουόλο και θετικό φινάλε στην αυλαία του πρωταθλήματος.

Στο πλαίσιο της τελευταίας (38ης) αγωνιστικής της Serie A, η Φιορεντίνα επικράτησε εκτός έδρας της Σασουόλο με 1-3.

Πλέον η ομάδα της Φλωρεντίας ελπίζει στην τιμωρία της Γιουβέντους, για να πάρει ευρωπαϊκό εισιτήριο μέσω του πρωταθλήματος. Διαφορετικά οι «Βιόλα» αν κατακτήσουν το Conference League, θα δώσουν το παρόν στο Europa League.

Στο πρώτο ημίχρονο αμφότερες οι ομάδες δεν είχαν ρυθμό, χωρίς ιδιαίτερες ευκαιρίες. Η Φιορεντίνα που έχει το μυαλό της στον ευρωπαϊκό τελικό απέναντι στη Γουέστ Χαμ, μπήκε καλύτερα έχοντας την πρώτη μεγάλη φάση του ματς με κεφαλιά του Άρθουρ Καμπράλ που βρήκε δοκάρι.

Οι ομάδες, στο δεύτερο ημίχρονο είχαν βελτιωμένη εικόνα, με τους «Βιόλα» να προηγούνται με τον Καμπράλ στο 47’. Ο Βραζιλιάνος πήρε το ριμπάουντ μετά από απόκρουση του Ρούσο κάνοντας το 1-0. Στο 70’ ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα, με τον Μπεράρντι να ισοφαρίζει μετά από ωραία εκτέλεση πέναλτι.

Εννιά λεπτά αργότερα, ο Σαπονάρα έβαλε εκ νέου τη Φιορεντίνα μπροστά στο σκορ με δυνατό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής (2-1). Εν συνεχεία ο Ιταλός μέσος, έδωσε ασίστ στον Γκονζάλες ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 1-3.