Serie A: Νικήτρια στο Derby della Mole η Γιουβέντους

Η Γιουβέντους δεν δυσκολεύτηκε και νίκησε την Τορίνο, στο πρώτο μεταξύ τους ντέρμπι της σεζόν.

Για την 8η αγωνιστική της Serie A η Γιουβέντους επικράτησε της Τορίνο με 2-0 στο “Allianz Stadium” και βρίσκεται στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Στο πρώτο ημίχρονο οι καλές στιγμές ήταν λιγοστές, τόσο για την ομάδα του Αλέκγρι, όσο και για τους παίκτες του Ιβάν Γιούριτς. Στο 6ο λεπτό ο Μόιζε Κεν σκόραρε, αλλά το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου ο Γκάτι σε φάση διαρκείας πήρε το ριμπάουντ και άνοιξε το σκορ για την “βέκια σινιόρα”, κάνοντας το 1-0. Μάλιστα, η φάση ελέγχθηκε ενδελεχώς στο VAR για να μετρήσει κανονικά το τέρμα.

Στο 62ο λεπτό ο Γιουβέντους κέρδισε κόρνερ, την εκτέλεση ανέλαβε ο Κόστιτς, ο Μίλικ εκμεταλλεύτηκε το κενό της αντίπαλης άμυνας και έπιασε την κεφαλιά για να σκοράρει το 2-0.

Στη συνέχεια αμφότερες οι ομάδες προσπαθούσαν να απειλήσουν, αλλά το σκορ δεν άλλαξε και οι γηπεδούχοι πανηγύρισαν σημαντικό τρίποντο.

Κίτρινες: 21′ Μπελανόβα, 71′ Γκάτι

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ (Αλέκγρι): Σέζνι, Γκάτι, Μπρέμερ, Ντανίλο, Μακένι, Μιρέτι (Μίλικ 46′), Λοκατέλι, Ραμπιό, Κόστιτς (Καμπιάσο 76′), Γουεά, Κεν (Γιλντίζ 86′)

ΤΟΡΙΝΟ (Γιούριτς): Μιλίνκοβιτς Σάβιτς, Ταμέζ, Σχουρς, Ροντρίγκες (Βοϊβόντα 84′), Μπελανόβα, Ίλιτς (Πελέγκρι 84′), Ρίτσι, Λάτσαρο (Γκινέιτις 84′), Σεκ (Σανάμπρια 71′), Σαπάτα, Βλάσιτς

Έμπολι-Ουντινέζε 0-0

Λέτσε-Σασουόλο 1-1 (48′ Κρστοβιτς-22′ πεν. Μπεράρντι)

Ίντερ-Μπολόνια 2-2 (11′ Ατσέρμπι, 13′ Μαρτίνες-19′ πεν. Ορσολίνι, 52′ Ζίρκζε)

Γιουβέντους-Τορίνο 2-0 (51΄ Γκάτι, 62΄ Μίλικ)

Τζένοα-Μίλαν 21:45