Serie A: Ο Λοκατέλι τιμώρησε τη Μίλαν

Η Γιουβέντους ήταν η νικήτρια του ντέρμπι με τη Μίλαν σε ένα ματς που οι “ροσονέρι” έμειναν με 10 παίκτες από το 40′.

Για το μεγάλο ντέρμπι της 9ης αγωνιστικής της Serie A  η Γιουβέντους επικράτησε της Μίλαν με 0-1 στο “Σαν Σίρο” και έβαλε “φωτιά” στην κορυφή της βαθμολογίας.

Στο 14ο λεπτό η Μίλαν είχε σημαντική ευκαιρία στην κόντρα, με τον Λεάο από τα αριστερά να βρίσκει με γέμισμα τον Ζιρού στην περιοχή αλλά τον Σέζνι να λέει εντυπωσιακά “όχι” στον Γάλλο φορ και να διώχνει σε κόρνερ.

Το πρώτο μέρος δεν είχε ιδιαίτερες φάσεις ή γρήγορο ρυθμό και στο 40′ ο Τιαό “γκρέμισε” τον Κεν που έφευγε μόνος του προς το τέρμα και ο διαιτητής της αναμέτρησης έδειξε την απευθείας κόκκινη κάρτα, για να αφήσει με δέκα παίκτες τους “ροσονέρι”.

Ο Μόιζε Κεν απείλησε στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, πλασάροντας από τη μικρή περιοχή και αστοχώντας ελάχιστα, μετά τη σέντρα του Μίλικ από τα αριστερά.

Στην επανάληψη, η “βέκια σινιόρα” μπήκε δυναμικά με σκοπό να σκοράρει και στο 64′ ο Λοκατέλι έπιασε μακρινό σουτ, η μπάλα κόντραρε στον Κρούνιτς και ξεγέλασε τον Μιράντε για να κάνει το 0-1.

Μέχρι το τέλος της αναμέτρησης η Γιουβέντους προσπάθησε να διευρύνει το υπέρ της προβάδισμα, το σκορ έμεινε ως είχε, η Μίλαν δεν είχε τελική στο δεύτερο ημίχρονο και οι φιλοξενούμενοι πανηγύρισαν σημαντικό τρίποντο.

Μίλαν (Πιόλι): Μιράντε, Καλάμπρια (Κιάερ 79′), Τιαό, Τομόρι, Φλορέντζι, Μούσα, Αντλί (Κρούνιτς 60′), Ρέιντερς (Ρομέρο 79′), Πούλισιτς (Καλουλού 43′), Ζιρού (Γιόβιτς 60′), Λεάο

Γιουβέντους (Αλέγκρι): Σέζνι, Γκάτι (Χάισεν 78′), Μπρέμερ, Ρουγκάνι, Γουεά (Μιρέτι 84′), Μακένι, Λοκατέλι, Ραμπιό, Κόστιτς (Καμπιάσο 56′), Μίλικ (Κιέζα 78′), Κεν (Βλάχοβιτς 56′)