Serie A: Όλο και πιο κοντά στο Σκουντέτο η Ίντερ, πέταξε πάλι βαθμούς η Γιουβέντους

Ένα βήμα μπροστά για το πρωτάθλημα η Ίντερ, δύο πίσω για την 4αδα η Γιουβέντους που… περιμένει.

Στο «Τζουζέπε Μεάτσα» η Ίντερ πήρε την νίκη με 1-0 απέναντι στη Βερόνα και έκανε ακόμη… ένα βήμα για τον τίτλο στην Ιταλία.

Έπειτα από 33 αγωνίστηκες οι «νερατζούρι» είναι πρώτοι με 78 βαθμούς, στο +12 από την Μίλαν (αγωνίζεται αύριο κόντρα στην Λάτσιο) και χρειάζεται ακόμη δύο νίκες, για να σφραγίσει το πρωτάθλημα. Η Βερόνα από την άλλη βρίσκεται στην μέση της βαθμολογίας με 41 πόντους.

Το πρώτο ημίχρονο έληξε χωρίς τέρματα, με την καλύτερη ευκαιρία να ανήκει στους φιλοξενούμενους. Στο 25′ ο Μπέσα έκανε ένα ωραίο γυριστό σουτ, ο Χαντάνοβιτς του είπε “όχι”. Στην συνέχεια ο Ντι Μάρκο βρήκε την μπάλα σε ένα γύρισμα αλλά ο Μπάρακ δεν κατάφερε να την βρει και να την σπρώξει στα δίχτυα.

Η ομάδα του Κόντε ανέβασε ρυθμό στο δεύτερο ημίχρονο, βρήκε το τέρμα που ήθελε και πήρε το αποτέλεσμα. Ο Χακίμι σέρβιρε για τον Νταρμιάν που νίκησε τον Σιλβέστρι και σκόραρε για το τελικό 1-0 στο 76′.

Συνεχίζει να… πετάει βαθμούς η Γιουβέντους

Φιορεντίνα και Γιουβέντους έμειναν ισόπαλες με 1-1 στο «Αρτέμιο Φράνκι». Οι «βιόλα» πήραν έναν σημαντικό βαθμό, στην κούρσα παραμονής στην Serie A και ταυτόχρονα έκαναν τα πράγματα κι άλλο σκούρα στην Μεγάλη Κυρία για την 4αδα.

Η Γιουβέντους βρίσκεται 3η με 66 πόντους, έναν πάνω από την Αταλάντα που αγωνίζεται στις 21.45 με την Μπολόνια και τρεις από την Νάπολι. Με την μάχη για το Champions League να έχει πάρει φωτιά! Η Φιορεντίνα Τζιουζέπε Ιντζάγκι από την άλλη είναι στην 14η θέση με 24 πόντους, έξι παραπάνω από την Κάλιαρι που βρίσκεται εντός της ζώνης.

Πολύ κακή η Γιουβέντους στο πρώτο μέρος, κυρίαρχος η Φιορεντίνα. Στο 21′ οι γηπεδούχοι είχαν δοκάρι. Σουτ του Πούλγκαρ η μπάλα κόντραρε και στην συνέχεια κατέληξε στο αριστερό δοκάρι.

Οι «βιόλα» στο 28′ κέρδισαν πέναλτι, μετά και από χρήση του VAR (για χέρι του Ραμπιό). Ο Βλάχοβιτς ανέλαβε και με εκτέλεση αλά Πανένκα σκόραρε για το 1-0 στο 29′.

Μικρή αλλαγή των «μπιανκονέρι» στο δεύτερο μέρος, δεν τους έδωσε ώθηση το γρήγορο τέρμα. Η Φιορεντίνα από την άλλη στάθηκε πολύ καλά, στην ελάχιστη απειλή που δέχθηκε.

Στο 46′ ο Μοράτα, που πέρασε ως αλλαγή στην θέση του Ντιμπάλα στο ημίχρονο, σκόραρε για το 1-1. Τέρμα που επικυρώθηκε τρία λεπτά αργότερα, ύστερα από χρήση του VAR.

Χωρίς κάποια καλή στιγμή το υπόλοιπο του ημιχρόνου, το 1-1 παρέμεινε μέχρι το φινάλε, με την Γιουβέντους να μην μένει ευχαριστημένη από το αποτέλεσμα.

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 33ης αγωνιστικής:

Σάββατο 24 Απριλίου

Τζένοα – Σπέτσια 2-0 (62′ Σκαμάκα, 86′ Σομουρόντοφ)

Πάρμα – Κροτόνε 3-4 (29′ Ερνάνι, 49′ Ζερβίνιο, 54′ Μιχαΐλα / 14′ Μαγκάλαν, 42′-69′ πεν. Σίμι, 45+1′ Ούνας)

Σασουόλο – Σαμπντόρια 1-0 (69′ Μπεράρντι)

Κυριακή 25 Απριλίου

Μπενεβέντο – Ουντινέζε 2-4 (34′ πεν. Βιόλα, 83′ Λαπάντουλα / 4′ Μολίνα, 31′ Άρσλαν, 49′ Λάρσεν, 73′ Μπράαφ)

Ίντερ – Βερόνα 1-0 (76′ Νταρμιάν)

Φιορεντίνα – Γιουβέντους 1-1 (29′ πεν. Βλάχοβιτς / 49′ Μοράτα)

Κάλιαρι – Ρόμα (19:30)

Αταλάντα – Μπολόνια (21:45)