Serie A: Πάτησε κορυφή η Μίλαν

Η Μίλαν νίκησε στο Σαν Σίρο τη Σαμπντόρια και ανέβηκε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Για την 25η αγωνιστικής της Serie A, η Μίλαν επικράτησε πιο εύκολα από ότι δείχνει το τελικό σκορ με 1-0 της Σαμπντόρια και ανέβηκε στην κορυφή με έναν βαθμό από την Ίντερ που έχει ένα παιχνίδι λιγότερο.

Οι “Ροσονέρι” στην πρώτη τους ευκαιρία στο παιχνίδι άνοιξαν το σκορ. Πιο συγκεκριμένα, στο 8ο λεπτό ο Λεάο μπήκε στην περιοχή από τα αριστερά και πλάσαρε ιδανικά τον Φαλκόνε.

Η Μίλαν ήλεγχε το παιχνίδι και απείλησε στο 43′ και το 44′ με τις προσπάθειες των Ζιρού και Μεσίας που έδιωξε ο Φαλκόνε.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με την Μίλαν να προσπαθεί να πετύχει κάποιο τέρμα όμως τα σουτ των Μεσίας και Ζιρού δεν βρήκαν στόχο.

Η Σαμπντόρια ανέβασε την απόδοσή της και ο Μενιάν στο 51′ είπε “όχι” στον Καντρέβα. Στο 60ο λεπτό, ο Χίου βρέθηκε απέναντι από τον Φαλκόνε με τον Ιταλό να βγαίνει νικητής.

Ο Ιταλός πορτιέρε απέκρουσε την κεφαλιά του Ζιρού στο 70′ και το πλασέ του Ρομανιόλι ένα λεπτό αργότερα.

Στο 83ο λεπτό, ο Ρέμπιτς έχασε τετ α τετ και έτσι έμεινε το τελικό 1-0.

Σκόρερ: 8′ Λεάο

Κάρτες: 19′ Ντίας, 26′ Ρομανιόλι, 60′ Μπενασέρ – 10′ Ρινκόν

Μίλαν (Πιόλι): Μενιάν, Φλορέντσι(89′ Καλουλού), Τομόρι, Ρομανιόλι, Καλάμπρια, Τονάλι, Μπενασέρ(75′ Κρούνιτς), Μεσίας, Ντίας(57′ Κεσί), Λεάο(57′ Ρέμπιτς), Ζιρού

Σαμπντόρια (Τζιαμπάολο): Φαλκόνε, Μούρου(53′ Αουγκέλο), Κόλεϊ, Μανιάνι, Μπερεζίνσκι, Θόρσμπι(53′ Έκνταλ), Ρινκόν(73′ Κουαλιαρέλα), Καντρέβα(85′ Σαμπίρι), Κόντι(53′ Βιεϊρα), Σένσι, Καπούτο