Serie A: Πήρε το μπαράζ και σώθηκε η Βερόνα, υποβιβάστηκε η Σπέτσια

Σώθηκε η Βερόνα και παρέμεινε στη Serie A, ενώ η Σπέτσια του Δημήτρη Νικολάου, υποβιβάστηκε στη Serie B

Η Ελλάς Βερόνα επικράτησε 3-1 της Σπέτσια στον αγώνα μπαράζ, για την παραμονή στη Serie A και κατάφερε να παραμείνει στην κατηγορία. Το παιχνίδι διεξήχθη στο ουδέτερο «Μαπέι», έδρα της Σασουόλο στη Ρέτζιο Εμίλια.

Στο πρώτο ημίχρονο αμφότερες οι ομάδες είχαν εξαιρετικό ρυθμό, με τη Βερόνα να μπαίνει πιο δυνατά στο παιχνίδι και να προηγείται (1-0)  νωρίς με μακρινό σουτ του Φαραόνι (5’).

Δέκα λεπτά αργότερα, η Σπέτσια ισοφάρισε, έπειτα από ωραία ατομική προσπάθεια του Τζούριτς. Η αντίδραση δεν άργησε να έρθει από τους παίκτες του Ζαφαρόνι, όταν στο 26’ ο Ενγκόνζ εκμεταλλεύτηκε την πάσα του Τζούριτς, σκοράροντας από το ύψος της μεγάλης περιοχής (2-1).

Στο 38ο λεπτό ο Ενγκόνζ έκανε μια κούρσα είκοσι μέτρων, κάνοντας το 3-1 με όμορφη ατομική προσπάθεια.

Το δεύτερο ημίχρονο, δεν είχε τις ευκαιρίες του πρώτου. Ο αρχηγός της Βερόνα, Νταβίντ Φαραόνι σταμάτησε αντικανονικά με το χέρι, αντεπίθεση των ποδοσφαιριστών της Σπέτσια, με τον διαιτητή να του δείχνει κόκκινη κάρτα και την άσπρη βούλα για την ομάδα του Νικολάου. Ο Νζολά δεν μπόρεσε να νικήσει τον Λορένζο Μοντιπό, ο οποίος απέκρουσε το πέναλτι του Ανγκολέζου επιθετικού.