Serie A: Πρωταθλήτρια Ιταλίας η Ίντερ

Για 20ή φορά στην ιστορία της η Ίντερ πήρε το πρωτάθλημα Ιταλίας.

Για την 33η αγωνιστική του Ιταλικού πρωταθλήματος, η Ίντερ πήρε το Derby della Madonnina νικώντας την Μίλαν με 1-2.

Οι «νερατζούρι» άνοιξαν το σκορ στο 18′ με τον Φραντσέσκο Ατσέρμπι, στο 25’ ο Λαουτάρο έχασε σπουδαία ευκαιρία  για το 0-2. Στις καθυστερήσεις ο  Μάρκους Τιράμ έχασε κλασική ευκαιρία.

Με το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους (49’) ο Τιράμ νίκησε τον Μάικ Μενιάν και έκανε το 0-2. Μετά το γκολ οι φιλοξενούμενοι χαλάρωσαν και δόθηκε η δυνατότητα στην Μίλαν να επιτεθεί και στο 80΄ ο Τομόρι μείωσε σε 1-2 χωρίς όμως να αλλάξει κάτι.

Κι ενώ όλα κυλούσαν ήρεμα, στις καθυστερήσεις τα πάντα άλλαξαν. Ερνταντές και Ντούμφρις ήρθαν στα χέρια με τους παίκτες και των δύο ομάδων να προσσπαθούν να τους χωρίσουν και τους πρωταγωνιστές του επεισοδίου να μην αφήνει ο ένας τον άλλο. Τελικά ο διαιτητής τους απέβαλλε! Δύο λεπτά μετά ο Καλάμπρια χτύπησε τον Φρατέζι εκτός φάσης κι αντίκρισε και αυτός την κόκκινη κάρτα.

Πλέον η Ίντερ  έφτασε  στα 20 πρωταθλήματα ( 2ο αστέρι). Η Μίλαν τρίτη με 19 τίτλους. Η Γιουβέντους έχει 36 πρωταθλήματα.