Serie A: Πρωταθλήτρια Ιταλίας η Μίλαν

Η Μίλαν κατέκτησε το Scudetto μετά από έντεκα χρόνια.

Η Μίλαν στο «Mapei» αναδείχθηκε πρωταθλήτρια του Ιταλικού πρωταθλήματος μπροστά σε περισσότερους από 12 χιλ. οπαδούς της.

Καθώς επικράτησε εκτός έδρας της Σασουόλο με 3-0 και διατήρησε την διαφορά από τη δεύτερη Ίντερ, που την ίδια ώρα κέρδιζε την Σαμπντόρια με το ίδιο σκορ, στους 2 βαθμούς.

Οι «ροσονέρι» καθάρισαν το ματς από πολύ νωρίς με τα τέρματα των Ζιρού (17΄, 32΄) και Κεσιέ (36΄), επιστρέφοντας στην κορυφή του campionato μετά από 11 χρόνια. Για τους «ροσονέρι» απόλυτος πρωταγωνιστής ήταν ο Ολιβιέ Ζιρού  παράλληλα ο Στέφανο Πιόλι, κατέκτησε τον πρώτο τίτλο στην καριέρα του ως προπονητής.

Η Μίλαν είχε μπει αρκετά ορεξάτη θέλοντας να αποζημιώσουν τον κόσμο, χάνοντας  κλασικές ευκαιρίες, μέχρι την στιγμή του γκολ στο 17’ με το πλασέ Ζιρού έπειτα από την κούρσα και το γύρισμα και το γύρισμα του Λεάο . Λίγα λεπτά αργότερα  ο Λεάο εκμεταλλεύτηκε νέο λάθος των γηπεδούχων και μοίρασε στον Ζιρού  για το 2-0.

Όσο περνούσαν τα λεπτά οι φιλοξενούμενοι πίεζαν για τρίτο τέρμα με την πίεση να καρποφορίζει στο 36’ με τον Κεσίε ο οποίος φεύγει από το Μιλάνο και στην τελευταία του εμφάνιση έβαλε τη σφραγίδα του για το πρωτάθλημα. Το 0-3 συνόδεψε τις δυο ομάδες στα αποδυτήρια.

Η επανάληψη είχε διαδικαστικό χαρακτήρα με την Μίλαν να συνεχίζει να έχει το πάνω χέρι στην αναμέτρηση, όμως η  Σασουόλο δεν έμεινε άπραγη, είχε και αυτή δοκάρι αλλά δεν βρήκε το γκολ της τιμής παρόλο προσπάθεια. Λίγο πριν το φινάλε ο Ιμπραΐμοβιτς και αυτός με την σειρά του πίεσε στο τελευταίο εικοσάλεπτο, να σκοράρει αλλά το τέρμα που πέτυχε ήταν οφσάιντ.

Το τελευταίο σφύριγμα βρήκε άπαντες να γίνονται ένα κουβάρι.