Serie A: «Σφράγισε» τίτλο η Νάπολι στο Τορίνο

Με τέρμα στις καθυστερήσεις, η Νάπολι έφυγε νικήτρια από το Τορίνο επί της Γιουβέντους

Η Νάπολι έφυγε με μεγάλο διπλό από τo «Allianz Stadium», καθώς νίκησε τη Γιουβέντους με 0-1, στο πλαίσιο της 31ης αγωνιστικής της Serie A

Το γκολ του Ρασπαντόρι στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων έγραψε το τελικό αποτέλεσμα και πλέον χρειάζεται άλλους 5 βαθμούς στα τελευταία 7 ματς του πρωταθλήματος, για να κατακτήσουν και μαθηματικά τον τίτλο.

Η Γιουβέντους είχε περισσότερες ευκαιρίες για να φτάσει στο γκολ, όμως η άμυνα της Νάπολι ανταποκρίθηκε εξαιρετικά. Στο 83′ η «Γιούβε» σημείωσε γκολ με τον Ντι Μαρία, το οποίο όμως ακυρώθηκε από το VAR για υπόδειξη φάουλ στο ξεκίνημα της φάσης.

Και στο 90’+4′ ο Ρασπαντόρι με εξαιρετικό πλασέ έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία της εστίας του Στσέζνι, χαρίζοντας άλλο ένα μεγάλο τρίποντο… τίτλου στη Νάπολι.

Βερόνα-Μπολόνια 2-1 (45΄+6΄ πέν., 62΄ Βέρντι – 90΄+4΄ Ντομίνγκες)

Σαλερνιτάνα-Σασουόλο 3-0 (9΄ Πιρολα, 20΄ Ντια, 65΄ Κουλιμπαλί)

Λάτσιο-Τορίνο 0-1 (43΄ Ίλιτς)

Σαμπντόρια-Σπέτσια 1-1 (23΄ Αμιόνε – 59΄ Βέρντε)

Έμπολι-Ίντερ 0-3 (48΄, 76΄ Λουκάκου, 88΄ Μαρτίνες)

Μόντσα-Φιορεντίνα 3-2 (26΄αυτ. Μπιράγκι, 43΄ Ντάνι Μότα, 58΄πεν. Πεσίνα – 8΄ Κουαμέ, 13΄ Σαπονάρα)

Ουντινέζε-Κρεμονέζε 3-0 (2΄ Σάμαρτζιτς, 27΄ Πέρες, 36΄ Σακσές)

Μίλαν-Λέτσε 2-0 (40΄,75΄ Λεάο)

Γιουβέντους-Νάπολι 0-1 (90΄+4΄ Ρασπαντόρι)