Serie A: Στην κορυφή η Ίντερ, νίκη για Λάτσιο

«Καθάρισε» τη Βερόνα η Νάπολι πέρασε από το Τορίνο η Ίντερ.

Για την 9η αγωνιστική  του Ιταλικού πρωταθλήματος, η Λάτσιο επικράτησε 2-0 στην έδρα της Σασουόλο. Η Λάτσιο με δράστες τους  Φελίπε Αντερσον στο 28΄ και ο Λουίς Αλμπερτο στο 35΄ πήραν την νίκη και βελτίωσε τη βαθμολογική της θέση  και πήρε και ψυχολογία  ενόψει της κρίσιμης αναμέτρησης του Champions League με τη Φέγενορντ.

Η Ιντερ πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Τορίνο φιλοδωρώντας την με τρία γκολ. Οι «νερατζούρι» δυσκολεύτηκαν πολύ να διασπάσουν την άμυνα των γηπεδούχων στο πρώτο μέρος, αλλά ο Τιράμ στο 59΄ έδωσε τη λύση και οκτώ λεπτά αργότερα ο Λαουτάρο Μαρτίνες «σφράγισε» ουσιαστικά τη νίκη της ομάδας του. Ο Τσαλχάνογλου από τα έντεκα βήματα στις καθυστερήσεις διαμόρφωσε  το τελικό 3-0.

Η  Νάπολι επέστρεψε στις νίκες και επικράτησαν 1- 3επί της Βερόνα. Στο 26’ ο Πολιτάνο άνοιξε το σκορ. Στο 43’ ο Κβαρατσχέλια έκανε το ο-2 στο 55’ ο ίδιος παίκτης σημείωσε το 0-3. Όμως η Βερόνα μείωσε στο 60’ με τον Λάζοβιτς.