Serie A: Στο -1 από την εξάδα η Λάτσιο

Η Λάτσιο νίκησε πολύ εύκολα την Κάλιαρι.

Για την 28η αγωνιστική του Ιταλικού πρωταθλήματος, η Λάτσιο καθ’ολη την διάρκεια του αγώνα κυριαρχούσε έχοντας καλύτερη απόδοση. Στο 19’ ο Iμόμπιλε άνοιξε το σκορ από τα έντεκα βήματα. Στο 42’ο Λουίς Αλμπέρτο έγραψε σε κενή εστία το 2-0, που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου. Στο 62’ ο Λουίς Φελίπε ήρθε να βάλει το κερασάκι στην τούρτα με εξαιρετική ατομική.

Πλέον η  παράδοση διατηρήθηκε σε μία ακόμη αναμέτρηση των δύο ομάδων, με τους «Λατσιάλι» να μετρούν, πλέον, 16 συνεχόμενα ματς αήττητοι απέναντι στο σύλλογο της Σαρδηνίας (13 νίκες και 3 ισοπαλίες). Η Κάλιαρι, η οποία γνώρισε την ήττα μετά από 5 αγωνιστικές (2 νίκες, 3 ισοπαλίες) κι εξακολουθεί να κινδυνεύει με υποβιβασμό, μετρά 18 ήττες απέναντι στην ομάδα της «αιώνιας πόλης» σε 23 αγώνες από το ξεκίνημα της προηγούμενης δεκαετίας.

Οι φιλοξενούμενοι τελείωσαν το ματς με 10 παίκτες, μετά την αποβολή του Μάρουσιτς στο 89ο λεπτό, ενώ στον πάγκο των γηπεδούχων έμειναν σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης οι Λυκογιάννης και Κουρφαλίδης.